Domů / Plzeňský rozhled / Ani podzim nemusí být pro každého z nás zachmuřený

Ani podzim nemusí být pro každého z nás zachmuřený

Taky si říkáte, že na vás jdou chmury, protože venku je nevlídno, sluníčko se neukáže a všichni kolem jsou zasmušení? Přičítáte svoji špatnou náladu podzimním depresím?  Co je to však pod­zimní deprese? U každého z nás údajně probíhá tzv. podzimní deprese v různé míře.  Proč upadáme do změny nálady a depresí ve větší míře právě v podzimním období? Nejenom na tyto otázky odpoví MUDr. Luboše Janů, Ph.D. z plzeňské A-Shine s.r.o..

Co je pro podzim typické?

Již od počátku října jsou typické tzv. sezónní deprese nebo také zimní deprese, které jsou způsobeny nedostatkem světla. Část populace je na osvit citlivá a rozvíjí se typické příznaky, kam patří zejména ztráta nálady a koncentrace, nespokojenost, netrpělivost, pocit únavy až polehávání během dne a zvýšení chuti k jídlu, hlavně na sladké. Tito pacienti dobře reagují na světlo léčbu – aplikaci tzv. jasného světla. Světlo léčbu nabízíme také, ale hrazena pojišťovnou je jen za hospitalizace.

To nestačí pořádné světlo doma?

Běžné osvětlení doma má asi 400 Luxů, minimální léčebná dávka je 2500 nebo lépe 10000 Luxů. Důležité také je, aby světlo nepoškozovalo oči. Doporučuji tedy zdravotnický přístroj, ne jen „žárovku“. Světlo léčba sice rychle funguje – za 4 dny, ale bohužel po skončení také rychle ustává. Světlo by mělo být, ideálně doma nebo v práci, používáno u citlivých lidí celou zimu. V létě je ho venku dost. Jinou kategorií jsou pak samozřejmě lidé, kteří ani v létě venku nejsou, jsou upoutaní na lůžko, pracující mnoho hodin apod. V literatuře i na internetu jsou také dostupné zásady hygieny spánku.

Tím se dostáváme k otázce, pro koho je takové světlo vhodné?

Vyjma lidí se specifickým poškozením oční sítnice, vlastně pro každého, kdo to potřebuje. U pacientů s bipolární poruchou je třeba, jako o všech antidepresivně účinných postupů, aby měli ještě lék na stabilizaci nálady, abychom náladu nevy­lepšili moc. A také nebude léčba fungovat, pokud před ní budete v černých brýlích. K potížím z nedostatku světla je člověk citlivější s věkem, protože poklesá produkce některých látkových působků, třeba melatoninu. Proto se také časem vyskytují poruchy spánku, více ve vyšším věku. Souvisí to také s pospáváním nebo poleháváním přes den.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Na Borech vznikla nová Zóna 30 s maximální rychlostí

Svislým a vodorovným značením nechalo město Plzeň vyznačit novou zónu s maximální dovolenou rychlostí 30 kilometrů …