Domů / Plzeňský rozhled / Belgičtí vojáci 17. střeleckého praporu mají v Liège pamětní desku

Belgičtí vojáci 17. střeleckého praporu mají v Liège pamětní desku

V belgickém Liège odhalila Plzeň pamětní desku věnovanou 17. střeleckému praporu, který se podílel s 3. americkou armádou generála Pattona na osvobození západních Čech a Plzně. Slavnostního odhalení desky v Národním památníku popravených v citadele v Liège se zúčastnili také osmadevadesátiletý Valère Gustin, veterán 17. střeleckého praporu, a Luc Rensonnet, syn bývalého předsedy Bratrstva 17. střeleckého praporu. Oba muži pravidelně navštěvují Slavnosti svobody v Plzni. Přítomni byli i další příbuzní belgických veteránů, zástupci města Liège a Velvyslanectví České republiky v Belgii.

Tuto desku věnovalo město Plzeň městu Liège, aby symbolicky uctívala jednoho každého vojáka 17. střeleckého praporu, který vlastní energií, silou a odvahou pomohl zdolat nacistické zlo. Navždy bude připomínat hrdinství tohoto praporu pro další generace obou partnerských měst.

„Pamětní desku o rozměrech 41×61 centimetrů pro město vytvořil umělecký ateliér Rudolfa a Tomáše Matějky z Plzně na podnět Pavly Kocourkové, která se dlouhodobě o odkaz střeleckého praporu stará a během Slavností svobody Plzeň belgické veterány a jejich rodiny doprovází. Deska je vyrobena z pryskyřice s bronzovou patinou. Náklady na výrobu zaplatila Kancelář primátora Magistrátu města Plzně, a to ve výši sto tisíc korun bez DPH,“ přiblížila vznik desky Jana Komišová, vedoucí magistrátního odboru prezentace a marketingu.

Belgický 17. střelecký prapor má svoji pamětní desku na schodech plzeňské radnice. Deska v Liège je další podnětnou spoluprací mezi partnerskými městy. Samotná reakce belgického města na umístění pamětní desky byla nadšená. Právě veteráni byli po roce 1945 iniciátory navázání partnerství měst Liège, odkud zakladatelé 17. střeleckého pluku pocházejí, a Plzně. První kontakty byly navázány v roce 1947 a pokračovaly až do roku 1965, kdy byla v Plzni podepsána smlouva o partnerství. Po roce 1989 zástupci 17. střeleckého pluku začali pravidelně každoročně navštěvovat Plzeň u příležitosti oslav osvobození města v roce 1945. Belgičtí veteráni se dále snažili vzájemné kontakty oživit založením literární soutěže Cena Jana Palacha pro frankofonní studenty. V roce 2025 oslaví partnerská města 60. výročí od podepsání partnerské smlouvy.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …