Domů / Plzeňský rozhled / Berounka přilákala přes sedmdesát zájemců o ptactvo

Berounka přilákala přes sedmdesát zájemců o ptactvo

Více než sedmdesát ochránců přírody a dalších zájemců z nejrůznějších koutů České republiky (Karlovy Vary, Poděbrady, Teplice, Praha, Nýrsko …) o pozorování zimujícího ptactva se vydala o tomto víkendu  na tradiční zimní vycházku k řece Berounce. S železnou pravidelností se rokycanští ochránci přírody vydávají na tuto lokalitu, aby se zde kochali přítomností řady ptačích skvostů. Bohužel díky krásnému slunečnému počasí, které dnes panovalo, to bylo s přítomností i aktivitou opeřenců slabší než v jiných letech. Přesto akce patřila k těm výjimečným. Nejen počasím, přítomností nejrůznějších lidí i ze vzdálených míst republiky, ale i pozorováním morčáka velkého, hohola severního či kormorána velkého. Díky, téměř jarnímu počasí, jsme měli možnost pozorovat i řadu dalších druhů. Jmenujme např. sýkory, krkavce, poštolku a samozřejmě i volavky popelavé.

Celá akce začala srazem na rokycanském nádraží před devátou hodinou ráno. Zde měli někteří šanci pozorovat několik městských druhů opeřenců zdržujících se v  blízkém parku. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že tato akce bude patřit k těm povedeným. Navíc se k nám v  Plzni připojila početná skupina zájemců a tak počet účastníků přesáhl hranici sedmdesáti pozorovatelů a obdivovatelů přírody. Po krátkém úvodu, který byl věnován nejen organizačním záležitostem, ale i důvodu naší vycházky – pozorování ptactva – se přesouváme k řece. Zde si připomínáme i další důvod a to jsou mokřady. Tato akce byla totiž, po dohodě s Českou společností ornitologickou, zařazena do série akcí, které mají připomenout podepsání tzv. Ramsarské úmluvy, k čemuž došlo 2. února 1971. Z tohoto důvodu byl posléze tento den vyhlášen Světovým den mokřadů.

U řeky Berounky, která je významným zimovištěm vodního ptactva, pozorujeme několik kachen divokých, červenku obecnou, slípku zelenonohou a několik nutrií. Ty jsou zajímavým zpestřením vycházky. Jinak přítomnost opeřenců není nikterak velká. V průběhu cesty pozorujeme i pobytové znaky bobrů. Všímáme si však i dalších ptačích druhů – strak či strakapoudů. Vodní plochy v kraji nejsou bohužel zamrzlé, tudíž nejsou ptáci vázaní na vodu soustředěni na řece Berounce, ale roztroušeni na jiných plochách. Pěkného počasí využíváme nejen k odpočinku, ale i občerstvení. Na rozdělaném ohni si opékáme přinesené pochutiny a je nám dobře. Ani nám nevadí, že jsme dnes nespatřili vládce nebes – orla mořského, který se zde v tomto období zdržuje. Zřejmě i na něho bylo moc teplo. Tak snad příští rok.

Po obědě cesta pokračuje kolem řeky k Dolanskému mostu a následně do Chrástu na vlak. Pozorujeme i několik dalších druhů drobného zpěvného ptactva, které dávají jasně najevo, že se blíží jaro a je potřeba co nejdříve obsadit hnízdní teritoria. Zhruba třináctikilometrová trasa se účastníkům líbila. Viděli celou řadu zajímavých druhů, přičemž přestávky na odpočinek byly vyplněny informacemi nejen o zde se vyskytujících druzích, ale i aktivitách rokycanských ochránců přírody. Ti se nyní pečlivě připravují na další zajímavé akce, které se v letošním roce uskuteční. O jejich seznam si lze napsat na adresu: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany nebo je najít na www.csop.erc.cz . Tou další bude 28. března úklid Klabavské nádrže a následně pak 4. dubna cyklistický výlet kolem Rokycan. Další neméně zajímavou akcí bude 25. dubna myslivecká burza a následně večerní ochranářská zábava, na kterou jste srdečně zváni.

„Přírodovědnou, ornitologicky zaměřenou vycházku za zimujícími opeřenci lze hodnotit za velice vydařenou, neboť jsme v průběhu trasy pozorovali nejen výše zmiňované druhy, ale především oslovili potencionální zájemce o účast na námi pořádaných dalších akcích. Samozřejmě jsme viděli i další, neméně zajímavé ptačí druhy. V rámci vycházky však nebyla nouze ani o poslouchání prvních nesmělých zvukových projevů ptáků, převážně sýkorek. To již napovídá, že jaro pozvolna přichází. V přírodě už svá území obsazují výři či krkavci, lze pozorovat první zajíčky i mláďata divokých prasat. Ve večerních hodinách pak bylo pozorováno v Rokycanech devítičlenné hejno špačků obecných, což dává jasně najevo, že se blíží jaro a v brzké době lze očekávat i další navrátilce z jihu,“ říká Pavel MOULIS, předseda ZO ČSOP Rokycany. 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …