Domů / Plzeňský rozhled / Bez hasičů by to nešlo, díky jim za 30 let spolupráce!

Bez hasičů by to nešlo, díky jim za 30 let spolupráce!

Je sobota dopoledne (5. 6. 2021), když k nám do Záchranné stanice živočichů Plzeň po telefonické dohodě veze pan Kufner dospělého čápa bílého, kterého sebral nedaleko čerpací stanice u Chotíkova na silnici I. třídy směr Karlovy Vary.

Dospělého samce čápa bílého, pravděpodobně hnízdícího v Chotíkově na 24 m vysokém komíně od bývalé cihelny, srazilo auto při sběru hrabošů a potravy v silničním příkopu. Čápa nám z této lokality hlásí řidiči pravidelně už několik týdnů a snadný sběr potravy v blízkosti rušné silnice se mu stal osudným. Bohužel, zhruba po hodině od předání čáp podlehl zranění a uhynul.

V ten okamžik se rozjela akce na záchranu mláďat v hnízdě v Chotíkově. Vše běží jako na drátkách. Karel Rada mladší vyráží do Chotíkova pod hnízdo čápů, aby několik hodin sledoval, zda samici stojící u týden vylíhlých mláďat vystřídá její partner, nebo zda autem sražený čáp je opravdu z tohoto hnízda. Celkem pět hodin čeká pod hnízdem, a když samici nikdo nevystřídá a ani nepřiletí s krmením, přijíždím na lokalitu s dronem i já, abych prověřil nyní už konkrétní stav.

Samice je nervózní, čeká na samce a krmení, neustále se sklání do hnízda k nahlas se ozývajícím a o potravu žadonícím třem zhruba týden starým mláďatům. Je cca 16:30 hodin a je naprosto jasné, že uhynulý samec je samec z hnízda z Chotíkova. Není co řešit, vyťukám do mobilního telefonu linku 150 a žádám dispečink Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje o součinnost a technickou podporu.  Jako vždy nic není problém, hasiči ochotně vyjíždějí a neuběhne ani deset minut a žebřík i s posádkou profesionálních hasičů přijíždí do Chotíkova pod komín. S velitelem zásahu řešíme podrobnosti, vysvětluji, co je třeba a jak to udělat a dva muži v hasičském obleku vyrážejí v koši žebříku k hnízdu. V hnízdě jsou tři hladová mláďata a jedno nevylíhlé vejce. Vše sundávají dolů, přebíráme mrňouse, jedna rychlá fotka, děkujeme a frčíme do naší Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Foto Mgr. Karel Brož

Děkuji hasičům za jejich profesionální přístup, technickou podporu, rychlost a celkové nasazení. Bez nich a jejich pomoci by to nikdy nefungovalo a velice si vážím toho, že za těch 30 let, co se čápům věnujeme, jsme tímto způsobem společně zachránili a pomohli desítkám čapích párů a stovkám čápů!  

Karel Makoň, 
Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
Záchranná stanice živočichů Plzeň

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …