Domů / Plzeňský rozhled / Brány státních památek v kraji zůstanou dokořán po celé Velikonoce

Brány státních památek v kraji zůstanou dokořán po celé Velikonoce

Letošní sezona státních památek v Plzeňském kraji začala už na Zelený čtvrtek 28. března a otevřeno bude po celé Velikonoce. Návštěvníci se i letos mohou těšit na nově zpřístupněné části památkových areálů, nové prohlídkové trasy i řadu kulturních akcí. 

Hrad Velhartice

Nové prostory a prohlídkové trasy

Největším lákadlem letošní sezony bude nová prohlídková trasa na hradě Velhartice s názvem Šumavská klenotnice. Zájemce o netradiční interaktivní prohlídky zavede do dosud nepřístupných sklepů v nejstarší části hradu pod Jižním palácem. „Nový okruh představí dramatický příběh ukrytí korunovačních klenotů na hradě za Menharta II. z Hradce před polovinou 15. století. Budeme se snažit do prohlídky zapojit i návštěvníky. Spolu s průvodcem budou pátrat po tom, jak klenoty na Velhartice putovaly, kdo a proč měl zájem je ukrýt zrovna tady“, prozradil kastelán Matěj Mejstřík. Celkové náklady na obnovu prostor a vybudování expozice byly 18, 8 mil. Kč. Prohlídkový okruh se veřejnosti otevře 1. května a bude stát 220 Kč. Do prostor opraveného zahradního altánku zvaného Gloriet budou moci nově zamířit návštěvníci zámku Červené Poříčí.

Horšovský Týn – pohled z parku

Drobná stavba v barokním slohu nabídne nejenom odpočinek, nevšední výhledy na zámek, ale i panelovou výstavu o historii a proměnách zdejší zahrady. Gloriet bude přístupný v rámci otevírací doby zámku. Namísto prohlídky gotické hradní kaple v Horšovském Týně, kde v současné době probíhají restaurátorské práce, budou během prázdninových měsíců otevřeny nové trasy v běžně nepřístupných prostorách. Jedna představí sklepení, druhá interiéry Vdovského domu v zámecké zahradě a Erbovní sály zámku s unikátní malířskou výzdobou.

Stavební obnova a restaurování

Ukončením projektu „Život v řádu“ stavební a restaurátorské práce na obnově kláštera Kladruby nekončí. Z dotace ministerstva kultury ČR ve výši 50 mil. Kč bude opravena střecha a fasáda Staré prelatury. Klášter Plasy získal 100 mil. Kč na dokončení obnovy sýpky a opravy altánu a ambitové chodby v bývalé opatské zahradě.

hrad Švihov

Od podzimu loňského roku probíhá na hradě Švihov restaurování a konzervování nástěnných maleb v hradní kapli za 350 tis. Kč. S postupem restaurátorských prací se návštěvníci budou moci seznámit během speciálních prohlídek kaple v rámci Mezinárodního dne památek v dubnu a na podzim během Dnů evropského dědictví. Biskupská gotická kaple se opravuje také na zámku Horšovský Týn. Statické zajištění kamenných kleneb a restaurátorská oprava poškozených kamenných hlavic vyjde na 6, 5 mil. Kč. Akce zahrnuje i restaurování vybavení kaple ze 17. století za 2 mil. Kč. Jedná se o tři oltáře s řezanými zlacenými rámy, šest soch a oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie. Po zrestaurování budou vystaveny v nové expozici v místnosti před kaplí. Prioritou správy zámku Nebílovy bude dokončení obnovy barokní zahrady a restaurátorská oprava štítů špýcharu.

zámek Nebílovy

Připravena je i řada dalších kulturních akcí a speciálních prohlídek v průběhu celé sezony. Na zámek Kozel se ve dnech 21. až 23. 6. vrátí víkend japonské a čajové kultury pod názvem „HARMONIE NEBE A ZEMĚ“. Návštěvníci se mohou těšit na japonský čajový obřad, výstavu bonsají i ukázky jejich tvarování, rituál oblékání kimona i výstavu kaligrafií. Nejvýznamnější částí bude výstava vodních a větrných objektů Františka Svátka. Na kulturu „země galského kohouta“ se zaměří Francouzský den na zámku Manětín 27. 7. Mimořádné prohlídky do krovu kostela (18. – 19. 5.) a do neopravených částí nového konventu (7. – 8. 9.) chystají v klášteře Kladruby. Tematické prohlídky věnující se freskové výmalbě a stavitelskému umění architekta Santiniho proběhnou v klášteře Plasy. Hrad Rabí podrobně prozkoumají zájemci při podvečerních prohlídkách nazvaných Ze sklepení až na věž hradu ve vybraných termínech. Kastelánské prohlídky na hradě Švihov v rámci květnového Dne zvoníků připomenou odlévání zvonu pro hradní kapli v roce 2016. Kromě loutkových divadelních představení a Dětského dne se nejmenší návštěvníci selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci mohou těšit i na „kostkoviště“ – hřiště plné dřevěných kostiček, kdy samy děti pomohou s jeho vytvořením a výzdobou jednotlivých kostek. Vrcholem návštěvnické sezony bude Hradozámecká noc na většině památek v Plzeňském kraji v sobotu 24. srpna.

Po stopách šlechtických rodů

zámek Červené Poříčí

Projekt Po stopách šlechtických rodů si pro rok 2024 zvolil téma Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Na západě Čech se do něj zapojí zámek Červené Poříčí tematicky zaměřenými kastelánskými prohlídkami a přednáškami i tištěným průvodcem výstavní expozicí Děti ze zlaté kolébky s názvem „Za ručičku za Habsburky a jinými dítky“, který je určený malým návštěvníkům.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Počet dopravních nehod v kraji roste, stejně tak škody na majetku

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 4 611  dopravních nehod a proti roku 2022 vzrostl jejich počet …