Domů / Plzeňský rozhled / Centrální nákup šetří kraji miliony za nákup energií

Centrální nákup šetří kraji miliony za nákup energií

Plzeňský kraj připravuje prostřednictvím své příspěvkové organizace Centrální nákup Plzeňského kraje (CNPK) nákup energií pro období let 2023-2024. Vzhledem ke složité situaci na trhu těchto komodit ustavil kraj odbornou pracovní skupinu, která situaci průběžně sleduje.

„Následně je jejím cílem   nakoupit elektřinu a plyn  ve chvíli, kdy bude moci dosáhnout co nejvyšší úspory peněz tak, jako se mu to dařilo dosud,“ říká vedoucí odborné pracovní skupiny pro nákup energií náměstek hejtmana Pavel Hais.

U posledního nákupu elektřiny a plynu na roky 2021 a 2022, který byl proveden Centrálním nákupem PK v roce 2020, kraj uspořil miliony korun. Pro rok  2021 činila úspora za výše uvedené energie celkem 151,7 mil. korun  bez DPH. Spočítána byla oproti tržní ceně v roce 2021. Za první čtvrtletí letošního roku již činí navzdory prudkému nárůstu cen obou komodit téměř 65 mil. Kč.

Budova Krajského úřadu Plzeňského kraje

Pro období 2021 – 2022 poptával CNPK na Českomoravské komoditní burze Kladno pro Plzeňský kraj a jeho organizace celkem 101 tisíc MWh zemního plynu a 48 tisíc MWh elektřiny. Využil výrazného poklesu cen energií a výhodně nakupoval na ČMKBK prostřednictvím dohodce Fin-servis, a.s., metodou jednorázové fixace ceny. Pro nákup plynu a elektřiny pro roky 2023-2024 ze závěrů pracovní skupiny zatím vyplývá, že nákup energií je předběžně očekáván v období konce jara a začátku léta.

„Situaci na trhu komodit je ale stále nutné průběžně sledovat a hodnotit, jelikož není výjimečnou situací, že jsou vypovídány již uzavřené smlouvy o dodávkách energií a samosprávné celky se tak ocitají u dodavatelů poslední instance. Věříme ale, že toto nebude náš případ a i pro následující období se nám podaří dosáhnout co nejvyšších možných úspor a i nadále budeme dobrými hospodáři krajských peněz,“ poznamenal závěrem náměstek hejtmana Pavel Hais.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Rezignoval děkan Fakulty zdravotnických studií ZČU

Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslav Holeček dnes ráno vyzval děkana Fakulty zdravotnických studií (FZS) …