Domů / Plzeňský rozhled / Ceny dálničních známek se v České republice po 12 letech mění

Ceny dálničních známek se v České republice po 12 letech mění

Od ledna 2024 bude možné si zakoupit všechny typy dostupných dálničních známek s předstihem 30 dní před zvoleným počátkem platnosti, oproti stávajícím 90 dnům. Od března 2024 pak přibydou další změny a novinky. 

Zvýšenou pozornost doporučujeme věnovat vozidlům se speciální SPZ (začínající písmeny EL), která už od března nebudou automaticky osvobozena od placení dálničního poplatku. Rozhodující bude hodnota emisí CO2, které vozidlo produkuje. Nárok na osvobození vznikne pouze vozidlům bez spalovacího motoru s nulovou hodnotou emisí CO2. Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která jsou dosud zcela osvobozena, zůstanou nadále významně zvýhodněna. Budou platit 25 % z ceny zvoleného typu e-známky. Cena pro vozidla poháněná zemním plynem (CNG, LNG) a biometanem bude          i nadále ve výši 50 % z ceny příslušné e-známky, přehledně viz tabulka.

Za jízdu bez dálniční známky na zpoplatněném úseku dálnice hrozí vysoká pokuta – až 5 tisíc na místě a až 20 tisíc ve správním řízení. Každý řidič by si proto měl ve vlastním zájmu pohlídat její platnost. Ověřit si ji může jednoduše na edalnice.cz. Stačí, když v části „Ověření platnosti“ uvede pouze SPZ vozidla    a stát registrace. Systém ihned ukáže, dokdy je dálniční známka platná.

Ceny dálničních známek se v ČR po 12 letech mění. Jedním z důvodů je rozrůstající se délka dálniční sítě, aktuálně má 1365 kilometrů. V roce 2024 navíc přibude rekordních 118 nových kilometrů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …