Domů / Plzeňský rozhled / Česká pošta zruší 300 svých poboček, v Plzni jich ubude 13, v Rokycanech zůstane pouze jedna!

Česká pošta zruší 300 svých poboček, v Plzni jich ubude 13, v Rokycanech zůstane pouze jedna!

Česká pošta zajistí od 1. července dostupnost poštovních služeb podle nově platné legislativy. Ta stávající počítala s 3 200 poštami po celé České republice, nově bude podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu možné zajistit pokrytí poštovních služeb 2 900 pobočkami.

Dlouhodobý trend v poptávce po tradičních poštovních službách je klesající. Za posledních pět let klesl zájem o tyto služby na pobočkách o 40 %. A to vlivem digitalizace, díky které lze zařídit řadu služeb nikoli osobní návštěvou pošty, ale v on-line prostředí. Český telekomunikační úřad proto reflektoval tyto změny a upravil parametry rozložení poboček ve svých normách. Nově tak každá obec s počtem obyvatel nad 2500 nemusí mít poštu v docházkové vzdálenosti do dvou kilometrů, ale nově do tří. V pobočkové praxi České pošty to znamená, že z nynějších 3 200 pošt bude po změně legislativy 300 nepovinných a ty Česká pošta z ekonomických důvodů zruší bez náhrady. Tyto informace zveřejňujeme s vědomím, že dosud nebyly vypořádány veškeré připomínky v rámci mezirezortního připomínkového řízení k materiálu ČTÚ, který nové nastavení parametrů rozložení pobočkové sítě řeší.

„Rušení poboček České pošty je další faul na české občany. Vláda bohužel opět rozhodla o nás bez nás. V tuto chvíli mohu potvrdit, že jen v Plzni má být zrušeno třináct poboček, a to pravděpodobně k poslednímu dni v červnu. Jedná se o pošty na Lochotíně, v centru města, na Slovanech, na Doubravce nebo třeba v Chotíkově. Osobně vůbec nerozumím tomu, jak byl tento seznam vytvořen. Už teď je patrné, že to bude řadě Plzeňanů značně komplikovat život. Situaci dál řešíme a jednáme. Slibuji všem Plzeňanům, že je budeme o vývoji jednání průběžně informovat,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

foto pixabay

Seznam poboček České pošty, které mají být zrušeny:

Plzeň 10 (Brněnská 967)
Plzeň 11 (Kaznějovská 1758)
Plzeň 13 (V Bezovce 1979)
Plzeň 17 (Nepomucká 190)
Plzeň 19 (Habrmannovo náměstí 905)
Plzeň 24 (Chotíkov 385)
Plzeň 27 (Železniční 116)
Plzeň 4 (Škroupova 1900)
Plzeň 5 (Doudlevecká 277)
Plzeň 7 (Francouzská třída 2251)
Plzeň 9 (Písecká 972)
Plzeň 26 (Skladová 2483)
Plzeň 18 (Macháčkova 926)

Redukce poboček České pošty se týká také Rokycan, a to pošty Rokycany 3 (Boženy Němcové 960).

 „Rušení pobočky České pošty Rokycany 3, která se nachází v ulici Boženy Němcové v sídlišti U Václava s městem státní podnik neprojednával. Dnes jsme pouze obdrželi dopis o zrušení. Zachována v Rokycanech zůstane pouze hlavní pošta v Jiráskově ulici. Zrušením druhé pobočky v našem městě dojde ke zhoršení dostupnosti služeb pro naše občany,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …