Domů / Plzeňský rozhled / Česká spořitelna provede světem financí i ty nejmenší

Česká spořitelna provede světem financí i ty nejmenší

Zdravý vztah k penězům je dobré budovat už od mala. Cíl je jednoduchý, děti si musejí uvědomit jejich hodnotu. Česká spořitelna nabízí celou řadu produktů, které mohou rodiče svým ratolestem pořídit, aby se s financemi naučily hospodařit co nejdříve a ne až s první výplatou. Ideálním startem je předplacená platební karta biip, moderní způsob, jak dětem dávat kapesné a mít přehled o jejich výdajích. Vstup do světa dospělých pak usnadní finanční rezerva. Pro tyto příležitosti nejlépe poslouží dětská vkladní knížka, stavební či penzijní spoření, nebo pravidelné investování. Dobré je také připravit se na nenadálé události, které nejvíce ohrožují právě děti. Životní pojištění je ochrání před riziky, která je mohou potkat.

Dětská vkladní knížka
Česká spořitelna nabízí i dětské vkladní knížky. Založit je může zákonný zástupce a zájem o ně je stabilní, spoří na ně zejména rodiče a prarodiče. Aktuálně máme více než 65 tisíc dětských vkladních knížek v objemu přes 2,8 mld. Kč a každý měsíci přibývají stovky nových, například v dubnu to bylo cca 500. Úroková sazba dětské vkladní knížky je atraktivní 1 % ročně až do zůstatku 250 000 Kč, od 18 do 26 let pak garantujeme 5,5 % ročně. Pokud mají děti vkladní knížku minimálně pět let a k ní i účet u Spořitelny, dostanou od banky navíc příjemný bonus 500 Kč ve 12 letech a 1 000 Kč v 18 letech. Naspořené peníze a jejich vývoj lze sledovat v internetovém bankovnictví, a pokud to zákonný zástupce umožní, mohou se tam dívat třeba i prarodiče, kteří dítěti na vkladní knížku podle statistik České spořitelny přispívají nejčastěji.

Stavební spoření
Stálicí mezi produkty pro děti je stavební spoření. Díky státní podpoře a úrokům od Buřinky je se zhodnocením až 3,4 % ročně jedním z nejvýnosnějších spoření. Do budoucna dětem také zajistí garanci nízké úrokové sazby úvěru ze stavebního spoření, který mohou využít, až si budou pořizovat vlastní bydlení. Vklady na stavebním spoření jsou bezpečně uložené a ze zákona pojištěné u Garančního systému finančního trhu. K novým smlouvám také Buřinka připravila dárek, pro děti do tří let pěnovou podložku, pro děti od tří do 15 let praktickou power banku s kapacitou 6 000 mAh.

Zájem o zakládání dětských smluv od Buřinky už třetím rokem po sobě roste, meziročně jich je o 66 % více. Nárůst je tažen akčními nabídkami, ale také změnou legislativy, kdy už nemusí výpověď smlouvy o stavebním spoření schvalovat opatrovnický soud. Nyní stačí jen souhlas obou rodičů s výpovědí smlouvy po šestém roce spoření, kdy už jsou splněny podmínky pro výplatu státní podpory. Zvyšují se i sjednané cílové částky stavebního spoření, v meziročním srovnání zaznamenáváme 82% nárůst. To je způsobeno mimo jiné tím, že si mohou lidé nově uzavřít smlouvu online z pohodlí domova, a to i pro své děti. Stačí jim k tomu jen kopie dokladů totožnosti a rodného listu dítěte a převod prvního vkladu z běžného účtu rodiče na dětské stavební spoření.

Penzijní spoření
Od začátku loňského roku mohou rodiče zakládat dětem penzijní spoření. V penzijní společnosti České spořitelny už registrujeme přes 4 000 smluv pro děti a mladé lidi různého věku. Není neobvyklé, že rodiče založí spoření i novorozeněti. Minimální měsíční vklad je 100 Kč a od 300 Kč lze získat i státní příspěvek. Ten se pohybuje od 90 do 230 Kč měsíčně. Maximální státní příspěvek 2 760 Kč ročně získá ten, kdo v průběhu roku naspoří aspoň 12 000 Kč. Pro srovnání – ve stavebním spoření je maximální roční státní podpora 2 000 Kč a dostane ji ten, kdo spoří 20 000 či více Kč za rok.

Penzijní spoření lze bezplatně přerušit a kdykoli zase obnovit. Peníze je také možné poslat i jednorázově, rodiče nebo prarodiče tak mohou dítě například odměnit za úspěchy ve škole i mimo ni. Výhodou také je, že po dvou letech spoření lze peníze vybrat, sice přijdete o státní příspěvky, ale můžete tak získat finance na nečekané situace, které mohou v životě nastat. V 18 letech je také možné vybrat třetinu naspořených peněz, pokud spoření trvalo alespoň 10 let, a to bez nutnosti vypovídat smlouvu. Mladí si tak do dalšího života nesou nejen spoření, na které jim může přispívat budoucí zaměstnavatel, ale díky rodičům i zkušenost, jak důležité je myslet na budoucnost.

Investování
Další z možností, jak zabezpečit dítě, je investování, které je dobré kombinovat s produkty se státní podporou, např. se stavebním spořením. Optimální cestou je pravidelné investování do podílových fondů. Struktura portfolia pro tyto účely, tedy s dlouhým horizontem (např. 15 let) a definovaným datem, ke kterému chci mít prostředky k dispozici, by měla být flexibilní.

V prvních letech může být investiční strategie velmi dynamická s vysokým podílem akcií. S blížícím se datem ukončení by pak mělo docházet k úpravě strategie a v portfoliu by postupně měly být zastoupeny konzervativní investiční nástroje jako dluhopisy a nástroje peněžního trhu. Poslední dva roky by mělo portfolio obsahovat jen konzervativní nástroje a nemělo by mít téměř žádné akciové nástroje. Vždy ale záleží na konkrétním klientovi a jeho očekáváních, na vnímání tržních rizik, jeho znalostech a také zkušenostech s investičními nástroji.

FLEXI životní pojištění JUNIOR
Životní pojištění mohou sjednat rodiče, babičky, dědové i další lidé, kteří mají kolem sebe děti do 18 let. Dítě lze pojistit podle vlastního uvážení například pro případy vážného onemocnění, úrazu nebo hospitalizace. Na konci pojištění pak dítě dostane celou hodnotu smlouvy navýšenou o výnosy. Mladý muž nebo slečna tak bude mít snadnější vstup do dospělého života, kdy se peníze opravdu hodí.

Biip karta a Friends 24
Z našich průzkumů vyplynulo, že děti od 10 do 15 let dostávají asi 100 Kč kapesného týdně. Krmit prasátko mincemi a bankovkami je jedna z možností, ale protože žijeme ve 21. století, nabízí se také alternativa dobíjecí platební karty biip s chytrou mobilní aplikací. Děti se naučí nakládat s penězi a bezpečně používat kartu. Rodiče mají o jejich výdajích přehled a podle potřeby mohou kartu dobíjet. K Biip kartě také děti nepotřebují mít účet v bance. Pokud ho ale mají a rodiče jim rychle potřebují dát peníze na obědy nebo třeba na školní výlet a nechtějí hledat po kapsách hotovost, mohou použít naši platební mobilní aplikaci Friends 24. Jednoduše vyplní částku a peníze dětem pošlou na účet třeba smskou.
 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …