Domů / Plzeňský rozhled / České korunovační klenoty jsou na dosah – na hradě Kašperk

České korunovační klenoty jsou na dosah – na hradě Kašperk

Jistě nejcennějším a nejznámějším českým pokladem jsou české korunovační klenoty. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou přibližně za 5 let a návštěvníci musí často čekat i mnoho hodin, po nichž dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. 

Proto je tu jedinečná a oblíbená putovní výstava, která návštěvníkům umožní do detailu prohlédnout si jejich mistrovské repliky a dozvědět se mnoho zajímavého o osudech 22 korunovaných panovníků. Nyní poprvé zavítá i na hrad Kašperk, kde ji výstavní zázemí poskytne celá západní věž. K vidění bude výstava od 3. května do 30. června.

Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. O výrobu kopie královského žezla se postarali manželé Blanka a Matúš Cepkovi z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Kopie Svatováclavského meče  pochází zase z dílny mečíře Patrika Bárty. Dopolední termíny ve všední dny jsou vyhrazené pro žáky a studenty ZŠ a SŠ, odpolední časy jsou přístupné široké veřejnosti, stejně tak o víkendu. Na stránkách www.kasperk.cz je možné si pohodlně dopředu zakoupit vstupenky na konkrétní termín a čas.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …