Domů / Plzeňský rozhled / Čestné občanství a historické pečetě významným osobnostem Plzně

Čestné občanství a historické pečetě významným osobnostem Plzně

Plzeňský primátor Martin Zrzavecký udělil Čestné občanství města Plzně sochařce Marii Uchytilové-Kučové in memoriam. Při slavnostním setkání na plzeňské radnici u příležitosti oslav stého výročí vzniku samostatného Československa také ocenil pět významných osobností historickou Pečetí města Plzně. Plaketu obdrželi sochař a medailér Břetislav Holakovský in memoriam, pedagog a filmový publicista Jan Kastner in memoriam, letec 310. čs. stíhací peruti Josef Prokopec in memoriam, dlouholetý režisér Historických víkendů v Plzni Ladislav Silovský a operní zpěvačka a hudební pedagožka Lilka Rybářová Ročáková.

Lilka Ročáková

Stojím tu s velkou pokorou před těmi, kteří budou oceněni. Jsou to lidé, kteří dokázali svou pílí, skromností, úsilím a nadšením pro práci to, že to dává smysl. Že dává smysl se věnovat společnosti s plnou vervou, s plnou odpovědností,“ uvedl ve svém proslovu primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Irena Kastnerová

Čestné občanství, které je nejvyšším čestným osobním vyznamenáním udělovaným městem Plzeň, získala sochařka a medailérka Marie Uchytilová-Kučová in memoriam. Uděleno jí bylo za celoživotní činnost a nikdy neustávající aktivity na poli sochařství a medailérství. Akademická sochařka (1924 – 1989), jež žila v Plzni v letech 1927 až 1949, ztvárnila busty a plastiky mnoha významných českých osobností a nepřeberné množství plastik různých žánrů a velikostí, vytvořila také pomník lidických dětí. Je autorkou řady pamětních medailí a československé jednokorunové mince s dívkou sázející lípu, která byla v oběhu v letech 1957 až 1993 a do které se autorce tajně podařilo zakomponovat skryté motivy, například reminiscenci na obnovu lípy od Masarykova pomníku v Plzni. Ten byl spolu s lípou zničen v roce 1953 v důsledku protestů proti režimu reagujících na tzv. měnovou reformu a obnoven, včetně lípy, až po revoluci.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Rokycany se snaží zbavit Bílé haldy, už více než 60 let

Již od konce 19. století je na okraji centra města Rokycan tzv. Bílá halda. Ta …