Domů / Plzeňský rozhled / Cesty k pramenům aneb do Rokycan na pozdně letní festival

Cesty k pramenům aneb do Rokycan na pozdně letní festival

Město Rokycany hostí ve dnech 5. až 7. září 2024  nový pozdně letní festival s názvem Cesty k pramenům / Viae ad fontes a s podtitulem Rokycanské hudební dialogy s českou a evropskou tradicí. Třídenní přehlídka – a především její sobotní finále v příjemném prostředí prostranství U Spilky v centru Rokycan – je příležitostí k inspirativnímu setkání publika s interprety nejrůznějších hudebních a tanečních žánrů. 

V letošním prvním festivalovém ročníku vystoupí orchestr a sbor Consorcium musicum, rokycanské folklorní soubory Rokytí a SluníčkoOrchestr Tremolo ZUŠ Třemošná, pěvecký sbor Armonia ZUŠ Rokycany a Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje. Doprovodný program zahrnuje veřejné natáčení podcastu Přepište dějiny, jehož autory jsou historici Michal Stehlík a Martin Groman. Ve svých pořadech a popularizačních přednáškách, které mají formu jiskrného dialogu, se zabývají tematikou (dez)interpretace a politické manipulace historických událostí, životních příběhů a dějinných procesů.

dětská lidová muzika Rokytí

Tématem rokycanského setkání bude „přepisování“ českého folkloru v našich dějinách od 19. století do současnosti. Martin Groman je novinář, publicista a historik médií. Michal Stehlík je historik-slovakista a ředitel Památníku národního písemnictví.  Objevování pramenů a úzké propojení současné tvorby s interpretační a tvůrčí tradicí je přirozené u folklorních souborů či těles klasické hudby. Ovšem i v aktuální populární kultuře existují atraktivní a zřídka využívané mosty mezi minulostí a současností.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Policisté dnes převzali další zdravotnický materiál za milion korun

Myšlenka dovybavit policejní jednotky, především ty prvosledové, zdravotnickým materiálem, vznikla na jednání Bezpečností rady Plzeňského …