V loňském roce se stav skotu v Plzeňském kraji meziročně navýšil a ke konci roku byl čtvrtý nejvyšší mezi regiony. V počtu chovaných krav jsme se umístili dokonce na třetí příčce za Jihočeským krajem a Vysočinou. I když se chov dojených krav meziročně téměř o tisíc kusů snížil, výroba mléka vzrostla o více než deset milionů litrů. Produkce mléka v Plzeňském kraji je v rámci Česka čtvrtá nejvyšší.
Ke konci roku 2024 dosáhl počet chovaného skotu v Plzeňském kraji 150 574 kusů, což je čtvrtá nejvyšší hodnota v rámci Česka po Jihočeském kraji, Vysočině a společně evidovaném Středočeském kraji s Hl. městem Prahou. Zároveň tak plzeňské chovy tvořily 10,8 % celkového stavu v rámci Česka, kde počet dosahoval téměř 1,4 mil. kusů. V porovnání s rokem 2023 byl kromě Libereckého a Královéhradeckého kraje zaznamenán v ostatních regionech nárůst. Konkrétně v Plzeňském kraji se počet skotu navýšil mezi regiony nejméně, a to pouze o 248 kusů, tj. o 0,2 %. K největší pozitivní změně došlo v případě Karlovarského kraje, kde se stav skotu relativně navýšil o více než 8 %, ale zároveň je právě zde mapován nejnižší chov v rámci Česka, který početně dosahuje pouze 38,8 tis. kusů. Dominantním byl v roce 2024 chov skotu v Jihočeském kraji, kde se nacházelo více než 16 % z celkového počtu v rámci republiky.
Růst, který byl mapován v Plzeňském kraji, se týkal zejména věkové kategorie skotu od 6 měsíců do 1 roku (o 6,7 %), naopak výrazný pokles byl patrný v případě telat do 6 měsíců věku (o 4,7 %). K úbytku došlo i v nejpočetnější věkové kategorii skotu staršího 2 let, která v roce 2024 tvořila 48,5 % chovu v kraji.
Z celkového počtu stavu skotu představovaly 42,1 % krávy, jejichž počet se meziročně snížil o více než tisíc kusů. Přesto je zde s hodnotou 63 363 kusů mapován v roce 2024 třetí nejpočetnější chov krav ve srovnání s ostatními regiony Česka. Z jejich celkového počtu se v kraji jedná z 59,0 % (37 394 kusů) o krávy dojené a přesto, že došlo meziročně k jejich poklesu o 986 kusů, zaznamenala výroba mléka nárůst.