Domů / Plzeňský rozhled / Činohra nabídne příběh herečky Emmy, který může být snadno i váš

Činohra nabídne příběh herečky Emmy, který může být snadno i váš

Divadlo J. K. Tyla uvede jako teprve druhá scéna v republice současnou britskou hru z roku 2015 Lidé, místa, věci, která se od počátku svého uvádění těší velkému diváckému zájmu. Drama o závislosti balancující na hraně reality a noční můry se v komorním prostředí Malé scény rozehraje pod vedením mladého režiséra Josefa Kačmarčíka. V náročné roli Emmy, jež podlehla, pro ni samotnou poněkud nečekaně, svodům bohémského života, se představí Klára Kuchinková. Premiéra je naplánována na středu 20. dubna 2022.

Autorem hry je významný dramatik a režisér mladé generace Duncan Macmillan. Poprvé na sebe upozornil v roce 2007 oceňovanou hrou Monster, o čtyři roky později pak zaujal love story Plíce, která se hned po své premiéře rozletěla do celého světa a na českých jevištích se stala autorovým nejuváděnějším textem. Brilantně napsané dílo Lidé, místa, věci, v němž autor nabízí nestranný a hloubavý pohled do problematiky drogové závislosti, mělo světovou premiéru v roce 2015 v Národním divadle v Londýně, následně bylo pro velký úspěch přeneseno na West End a v roce 2017 si získalo publikum i v New Yorku. Od té doby ho uvádějí nejprestižnější evropská divadla, včetně slavného Berliner Ensemble. Česká premiéra se odehrála v roce 2020 v Klicperově divadle v Hradci Králové v režii Pavla Kheka.

„Lidé, místa, věci je hra o boji se závislostí, o tom, že očekávaná snadná cesta k uzdravení skrze pobyt v léčebně a společné terapie s lidmi, kteří mají stejný problém jako hlavní hrdinka, může být mnohem komplikovanější, než se může zdát. Mohou přijít recidivy. Ale je na každém, jestli v sobě nakonec najde dostatečnou vnitřní sílu, aby překonal sám sebe. Jestli se stane silným, nebo zůstane slabým. Zároveň chceme v této inscenaci zkoumat hranice mezi reálným a fiktivním světem, co je skutečné a co může být jen vnitřní vizí, zkresleným pohledem,“ prozrazuje dramaturg Zdeněk Janál a dodává, že text by tématem mohl zaujmout i diváky z řad studentů vysokých či středních škol.

Zajímavostí plzeňského nastudování bude režijně-scénografická koncepce. Režisér Josef Kačmarčík, jenž pracuje s činohrou DJKT podruhé – v roce 2016 inscenoval pohádku pro děti Bob a Bobek – vytvořil společně se scénografem Jánem Terebou na Malé scéně reálný prostor léčebny, kde diváci budou sledovat boj herečky Emmy o sebe sama z bezprostřední blízkosti. „Chtěli jsme variabilitu Malé scény vytěžit na maximum a dopřát divákům jedinečný zážitek z prostoru, o kterém si myslí, že ho důvěrně znají,“ vysvětluje režisér. „Variabilitu navíc vyžaduje sama hra, protože v ní dochází často až k filmovým střihům v čase, z místa na místo, z reality do snu.“ V inscenaci hraje důležitou roli také zvuk a hudba skladatele Jakuba Rataje a videoprojekce z dílny Lukáše Kellnera podkreslující prostor i atmosféru.

Lidé, místa, věci přinášejí zajímavou hereckou příležitost především představitelce hlavní role Kláře Kuchinkové: „Emma je úspěšná herečka, jež má problém zorientovat se v pro ni složitém světě, a kvůli událostem, které ji potkaly, často utíká ke drogám a alkoholu. Je ale také velká bojovnice a ze všech sil se snaží z toho všeho vymanit. Otázkou je, zda se jí to podaří.“  

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …