Domů / Plzeňský rozhled / COBRA může dělit ocel, kámen, cihly, dřevo, ale i sklo

COBRA může dělit ocel, kámen, cihly, dřevo, ale i sklo

Novou  automobilovou stříkačku   CAS 20 SCANIA   na podvozku Scania pro šestičlennou posádku získala  požární stanice Plzeň – Střed. Stříkačka je schopná brodit do hloubky 3/4m a zvládá statický boční náklon až 30stupňů. Zásoba vody je 3500l a pěnidla 2xxl.

To podstatné, čím se tento zásahový automobil liší od většiny automobilových stříkaček, se skrývá v nástavbě vozidla. Je to řezací a hasicí zařízení COBRA, které umožňuje současně hašení i řezání proudem vody při spotřebě pouhých 60l vody/min. Při použití přimísení abraziva, může COBRA dělit materiály, jako jsou ocel, kámen, cihly, dřevo, sklo atd..

Umístění COBRY na prvovýjezdové vozidlo požární stanice Střed nebylo zvoleno náhodně. Jedná se o nejvytíženější plzeňskou stanici s více než tisícem výjezdů ročně. Ve svém hasebním obvodu má tato stanice velké průmyslové podniky a logistická centra jako je areál bývalé Škodovky, nebo průmyslová zóna na Borských polích, či historické budovy v centru města, což jsou místa, kde se nejvíce projeví potenciál zařízení schopného pronikat konstrukcemi a hasit jinak nedostupná ohniska požárů.

„Technický prostředek tohoto typu výrazně zvýší akceschopnost jednotky. V Plzni se jedná již o druhé zařízení tohoto typu a celkově čtvrté v Plzeňském kraji. Do budoucna by HZS Plzeňského kraje chtěl, aby byly systémy COBRA na všech centrálních požárních stanicích v kraji,“ uvedl kpt. Mgr. Petr Poncar, tiskový mluvčí HZS PK.

Zakoupení tohoto nového vozidla bylo umožněno pouze díky finanční podpoře Plzeňského kraje ve výši 5 791 121Kč a města Plzně ve výši 2 800 000Kč.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Lyžovat se na šumavském Špičáku bude až do konce března

Na šumavském Špičáku připadlo v tomto týdnu několik centimetrů prašanu a i dnes trvale sněží v teplotách …