Domů / Plzeňský rozhled / Crash Inspektor umí na milimetry přesné ortofoto i 3D model dopravní nehody

Crash Inspektor umí na milimetry přesné ortofoto i 3D model dopravní nehody

S ještě lepší aplikací mapující dopravní nehody přišli plzeňští dronaři. Crash Inspektor, jak se vyvinutý software nazývá, umí kromě na milimetry přesného ortofoto snímku znázornit i 3D model dopravní nehody. Policisté i soudní znalci si tak mohou kdykoli zobrazit věrnou kopii zmapované situace, změřit například výšku obrubníku díky funkci vertikálního měření i zobrazit skrytá místa, jako jsou například prostor pod vozidlem nebo objekty zastíněné stromy.

Dronaři představili appky dopravní policii a soudním znalcům

„Zmapovat situaci shora pomocí dronu dnes už dokáže téměř každý majitel bezpilotního letounu. Ale obrovskou přidanou hodnotou našich dronařů je jimi vyvinutá aplikace Crash Inspektor, se kterou dokážou dopravní nehodu nasnímat na milimetry přesně v průměru za pět minut letu, čímž výrazně usnadňují práci policistům. Rychlost ocení i čekající řidiči, neboť mnohem dříve dojde k opětovnému zprůjezdnění místa nehody,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Drony SIT jsou evropským lídrem v oblasti  Integrovaného záchranného systému,  aplikaci dopravním policistům v Plzeňském kraji je poskytují zdarma. V loňském roce  měli rekordních 113 výjezdů se složkami integrovaného záchranného systému. Z toho největší část tvořily právě zásahy u dopravních nehod, bylo to konkrétně 52 výjezdů.  

Aplikaci Crash Inspektor mají zdarma k dispozici všechny dopravní inspektoráty a dálniční oddělení v Plzeňském kraji. „Její velkou výhodou je to, že data jsou uložena na našem cloudu a policisté nebo soudní znalci k nim mají kdykoli přístup. Nově si zmapovanou situaci mohou zobrazit i ve 3D modelu, který jsme také schopni nasnímat a složit velmi rychle. V průměru to znamená přibližně pět minut letu a následnou postprodukci za přibližně 15 minut,“ vysvětlil Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT.

Kromě dokonalé přesnosti a rychlosti pořízených dat aplikace umožňuje zobrazovat vrstvy z geografického informačního systému města a kraje, dopravní značení, určovat body zájmu, vkládat vlastní zákresy a popisky. Disponuje funkcí měření vzdálenosti, a to i vertikální s následným reportem všech zakreslených a zaměřených dat, s nimiž pak pracují soudní znalci.  Právě novinky v aplikaci Crash Inspektor představili plzeňští dronaři zástupcům dopravní policie a několika soudním znalcům.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …