Domů / Plzeňský rozhled / Daikin si vybírá budoucí odborníky mezi studenty ZČU

Daikin si vybírá budoucí odborníky mezi studenty ZČU

Zatímco politologů, sociologů, novinářů a jinak humanitně vzdělaných specialistů je v Česku dostatek, absolventi technických oborů na trhu práce dlouhodobě chybí. Podle měsíčníku Českého statistického úřadu Statistika&My počet studentů technických oborů v rozmezí let 2010 a 2016 klesl o 22 %. Nedostatek absolventů nutí firmy, aby své budoucí odborníky hledaly již na vysokých školách a s jednotlivými fakultami rozvíjely oboustranně přínosnou spolupráci.

Příkladem je plzeňský Daikin a Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Výrobce moderních klimatizací a vedení školy podepsali smlouvu o pokračující spolupráci na období od letošního března do konce února 2019.  Partnerství Daikinu a ZČU je přínosem hlavně pro studenty, kteří se v rámci svého studia mohou setkat s odborníky z praxe a sledovat, jak jsou odborné technické znalosti využívány v reálném provozu.

„V rámci spolupráce s univerzitou pořádáme přednášky, workshopy i prohlídky naší výrobní haly. Studenti jsou v bezprostředním kontaktu s odborníky našeho vývojového a testovacího oddělení, kde vznikají nové modely klimatizací pro domácnosti, které se pak prodávají po celém světě,“ uvádí Tomáš Matoušek, HR Senior Specialist Daikinu, a dodává: „Od studentů máme velmi dobrou zpětnou vazbu. Většina z nich je ráda, že může pozorovat, jak se odborná teorie uplatňuje v praxi, jak zkušení odborníci přemýšlejí a jaké technické problémy se zrovna snaží vyřešit. Spolupráce se studentem, který projeví zájem o naše zaměření, začíná občasnou výpomocí nebo psaním diplomové práce související s naší činností a v některých případech pak končí i plnohodnotným zaměstnaneckým poměrem.“

Prodloužení partnerské spolupráce Daikinu a ZČU dává výrobci klimatizací právo užívat označení Partner Západočeské univerzity v Plzni.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

TOP 09 v Plzni uctila památku Jana Palacha

Předseda plzeňské TOP 09 Michal Vozobule dnes společně s několika desítkami členů a příznivců na náměstí …