Domů / Plzeňský rozhled / Dálkové odečty vody – chytré vodárenské řešení Smart City Plzeň

Dálkové odečty vody – chytré vodárenské řešení Smart City Plzeň

Dalších 1200 odběrných míst osadí letos VODÁRNA PLZEŇ a.s. novou dálkovou odečtovou technologií vodoměrů. Zatím jich v Plzni funguje na 500 a další přibývají. Jde o malé technické zařízení umístěné přímo na vodoměru. Skládá se ze snímače a vysílače, přes nějž odcházejí informace prostřednictvím IoT sítě do informačního systému VODÁRNY PLZEŇ a.s. Do zákaznického centra vodárny jsou tak hlášeny odečty vodoměru včetně případných alarmových stavů.

Systém dálkových odečtů přináší řadu výhod zákazníkům i vodárně. Zatímco dnes se musí vodoměr fyzicky odečíst, nový systém umožňuje vysílání informací o stavu, průtoku, spotřebě  či zamrznutí vodoměru, které přijímá zákaznické centrum VODÁRNY PLZEŇ a.s.
„Zatím informacemi z dálkových odečtů disponuje pouze vodárna, ale od příštího roku budou informace přístupné i pro odběratele a to přes zákaznický portál nebo aplikaci v mobilním telefonu,“ uvedl vedoucí zákaznického centra Pavel Pajtl. Velkou výhodou pro odběratele je například upozornění na zvýšený odběr, z nějž lze snadno odhalit únik vody.

Generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Ludvík Nesnídal upozorňuje na to, že k problémům může docházet třeba u sofistikovanějších systémů využívání pitné vody u rodinných domů. „Například při dopouštění dešťových jímek a bazénů hrozí v případě poruchy na uzavíracím mechanismu k nekontrolovatelným únikům pitné vody. Bývají odhaleny až při ročním odečtu a následně dochází k velkým finančním plněním v řádu statisíců korun,“ uvedl Ludvík Nesnídal.

Zatím se novou revoluční technologií dálkových odečtů osazují především místa s vysokou spotřebou vody, kde se provádějí měsíční odečty. V dalších letech bude VODÁRNA PLZEŇ a.s. schopna aplikovat technologii i ostatním odběratelům. Veškeré náklady spojené s nákupem a instalací zařízení hradí VODÁRNA PLZEŇ a.s.

Koncept Smart City Plzeň je souborem chytrých a moderních řešení, které mají v Plzni zpříjemňovat a zlepšovat život občanů i návštěvníků. VODÁRNA PLZEŇ a.s. se tímto projektem stává lídrem v oblasti nových technologií přenosu dat v České republice a významně se podílí na rozvoji konceptu inteligentního města na území města Plzně.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …