Domů / Plzeňský rozhled / Další masakr u Velkého Boru. Čtyři otrávení orli mořští!

Další masakr u Velkého Boru. Čtyři otrávení orli mořští!

Karel Makoň s uhynulým orlem.

Pocit marnosti, vztek a beznaděj. O tomto víkendu   našli členové Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva, Záchranná stanice živočichů Plzeň, další čtyři otrávené mořské orly u Velkého Boru na Klatovsku. Tito majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou.

„Pro nás jeden z nejdrastičtějších úhynů mořských orlů jsme řešili v sobotu (6. 2. 2021) kousek od hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot pod Velkým Borem na Klatovsku. Místo, kam z laiků málokdo přijde a místo, kam někdo na hromadu hnoje vyváží i vedlejší živočišné produkty (zbytky) z jatek. Vývrhy, kůže, peří, běháky od drůbeže a jiné organické zbytky však tentokrát někdo polil jedem (Karbofuranem),“ uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Ptáci, kteří zároveň v přírodě fungují i jako zdravotní policie a likvidují hlavně mršiny, se sem pak naučili na zbytky chodit, a právě to se jim stalo osudným. Z hromady jedovatých zbytků si každý něco odnesl a obzvláště trýznivá smrt je zkroutila hned po několika prvních soustech.  Případ byl předán k šetření Policii ČR, která podle pitvy a analýzy obsahu volete uhynulých dravců a zajištěné nástrahy následně rozhodne, jak bude případ klasifikován a vyšetřován.

„Už dnes si však troufám tvrdit, že jde na 99 % o úmyslný trestný čin, týrání zvířat, nelegální manipulaci a používaní jedovatých látek, nepovolenou likvidaci vedlejších živočišných produktů, pytláctví a usmrcení hned několika zvláště chráněných a kriticky ohrožených živočichů! Navíc v této oblasti se bohužel ani zdaleka nejedná o ojedinělý případ, podobné kauzy tu mají svou tradici. S ohledem na závažnost případu a vzniklou škodu zvažujeme vypsání finanční odměny za pomoc při objasnění tohoto případu. Zatím však musíme počkat na jednotlivé analýzy, další průběh vyšetření a hlavně stanovisko orgánů, které by se případem měly ze zákona zabývat jako první. Pokud však už dnes by měl někdo k těmto případům konkrétní poznatky, budeme rádi, když nám pomůžete tento masakr vzácných dravců objasnit. Děkujeme,“ sdělil Karel Makoň.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …