Domů / Plzeňský rozhled / Dárci, potřebujeme vás! V jediném okamžiku může být sklad plný, v druhém prázdný

Dárci, potřebujeme vás! V jediném okamžiku může být sklad plný, v druhém prázdný

Dnešek patří Světovému dni dárců krve, ovšem Fakultní nemocnice Plzeň si svůj dárek vybrala už včera. Její Transfuzní oddělení na Borech v ulici 17. listopadu totiž zažilo významný den – slavnostní setkání u příležitosti dokončené rekonstrukce tohoto významného pracoviště. Tyto velké změny pomohou nejenom zaměstnancům, ale i dárcům krve, kterých má plzeňská „transfuzka“ v evidenci více než 12 tisíc.

Opravili jsme podlahové krytiny, přibyly nové automatické i mechanické posuvné dveře či roletové mříže, byl zcela změněn design a vybavení míst pro dárce, zahájili jsme opravu zastřešení manipulačních prostor služebního vchodu a rozšíření nákladové rampy. Upravili jsme elektroinstalaci, rozšířili WiFi pokrytí a datové sítě v laboratořích a vyměnili zabezpečovací a tísňový systém. Největší položkou, která byla dokončena letos v květnu, je zcela nová fasáda a oprava střechy. Celkové náklady modernizace celého Transfuzního oddělení jsou ve výši cca 20 milionů korun,“ říká technicko-provozní náměstek Bc. Milan Topinka, MBA.

Stejně jako minulý rok  i letos chystá tým Transfuzního oddělení pro své klienty mnoho zajímavých akcí, a to  jako poděkování dárcům pravidelným, ale také jako motivaci pro dárce nové. 

Ačkoli se to může zdát jako zavedené klišé, krev potřebujeme neustále. V jednom jediném okamžiku může být sklad plný a v druhém prázdný, proto jsou pro nás dárci, a zvláště ti pravidelní, nesmírně důležití. Minulý rok jsme jich evidovali v registru 12 200 , kteří darovali krev alespoň jednou v průběhu posledních dvou let. Mírný pokles jsme zaznamenali u prvodárců, těch bylo kolem 1 200,“ uvádí primářka Transfuzního oddělení MUDr. Petra Šlechtová, MBA.

Primářka Transfuzního oddělení Petra Šlechtová a ředitel FN Plzeň Václav Šimánek

Transfuzní oddělení FN Plzeň patří mezi největší transfuzní zařízení v České republice a zajišťuje celé spektrum činností související s transfuzní problematikou. Plní úkoly stanovené ministerstvem, směrnicemi a vedením nemocnice v souladu s legislativou, vyrábí transfuzní přípravky a provádí rutinní laboratorní vyšetřování. Poskytuje i zvlášť specializované služby v rámci kraje a dodává krev více nemocnicím. Jen za rok 2022 provedli zdravotníci necelých 22 000 odběrů. 

 „Nejkritičtějšími měsíci jsou v krevních skladech každoročně vždy ty letní, zdejší tým ale musí být ve střehu prakticky po celý rok. Stále se dohání operativa z dob pandemie nebo odložená diagnostika tumorů, což zvyšuje nároky na krevní potřeby. Trvalý mírný nedostatek je zejména u negativních krevních skupin, krátkodobě ale i u těch pozitivních, proto bych rád vyzval všechny, kteří s první návštěvou otálejí, že se skutečně nemusí ničeho bát. Naopak, stanou se společně s ostatními pravidelnými dárci našimi hrdiny, kterým patří náš velký dík,“ dodává ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Výrazným počinem včerejšího slavnostního setkání bylo nečekané rozhodnutí  sedmi statečných účastníků, kteří se rozhodli darovat přímo na místě svou krev. Do rukou sestřiček se tak odevzdali:

Zleva: Primář Kardiochirurgického oddělení FN Plzeň Viktor Zlocha, senátorka za Plzeňský kraj Daniela Kovářová, velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček, zastupitel Plzeňského kraje Jiří Pek, přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň Jiří Moláček, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička (foto FN)

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …