Domů / Plzeňský rozhled / Den ve vzduchu s Plzeňským krajem 2019 je opět v Plasích

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem 2019 je opět v Plasích

Už sedmnáctý ročník největší letecké show na západě Čech se v roce 2019 koná ve dnech 27. a 28. dubna. Fanoušci letectví se mohou těšit na pořádnou dávku historických i současných letadel, skvělý program na nebi i na zemi a jako každý rok také na přátelskou atmosféru. 

Poprvé se v Plasích představí žena na křídlech v podání švýcarské skupiny 46 Aviation, která předvede tzv. wingwalking neboli chůzi po křídlech přímo za letu. Nad hlavami diváků se bude procházet Lydia Beadle. Velice atraktivní podívanou také doplní letadlo, které pilotuje Emilliano Del Buono. Jedná se totiž o nádherný Boeing Stearman z roku 1943 v naprosto netradiční růžové barvě.

Martin Šonka

Své úžasné show na západě Čech předvedou také mistr světa Red Bull Air Race Martin Šonka i jeho český kolega a zároveň soupeř v závodech Petr Kopfstein. V nabitém programu vyčnívá také nejlepší akrobatická skupina na světě The Flying Bulls Aerobatics Team.

Hned několik vystoupení v programu obstará Armáda České republiky. Celou show odstartují pravidelné průlety stíhaček JAS-39 Gripen a králové českého nebe pak nadchnou diváky také v dechberoucích ukázkách. Kromě Gripenů armáda na západ Čech přiletí se záchranným vrtulníkem W-3A Sokol a víceúčelovým bojovým letounem Aero L-159 ALCA. České aerolinie přislíbily průlety dopravního letadla ATR 72.

Z historických letadel stojí za zmínku stříbrný krasavec v barvách US Airforce Beechraft C-45, legendární britské dvouplošníky z roku 1939 D.H. 82C Tiger Moth nebo replika netradičního letadla Caudron G.3 z roku 1913.

I pozemní program nenechá návštěvníky v klidu. Pro všechny milovníky historie bude mimo jiné v areálu letiště na ploše více než 1500 m² připraven autentický americký vojenský tábor z období 2. světové války. K vidění bude nejen výstroj a výzbroj amerických vojáků, ale také ubytování a celkový dobový život v tomto táboře. Výjimečné bude například hudební vystoupení, o které se postará dobová nizozemská kapela Sgt. Wilson´s Army Show. Ta se na podiu ukáže před zahájením a také ihned po skončení oficiálního leteckého programu, takže návštěvníci, kteří nebudou pospíchat mohou strávit ještě nějaký čas v areálu letiště s doprovodem krásné hudby.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …