Domů / Plzeňský rozhled / Detektor rozpozná střelbu, panické výkřiky i tříštění skla

Detektor rozpozná střelbu, panické výkřiky i tříštění skla

Speciální detektory, které na ulici rozeznají zvuk střelby, panických výkřiků a tříštění skla, pomáhají policistům i městským strážníkům.  Senzory plzeňská radnice již otestovala na Americké ulici a v reálném provozu  se přesvědčila o tom, že skutečně fungují. 

„V současné době jsou s velmi vysokou mírou spolehlivosti schopné zaznamenat výstřel, panický výkřik a tříštění skla – například při rozbití výlohy vandaly či zloději. Na tento projekt  jsme získali dotaci ve výši 550 tisíc korun z ministerstva vnitra. Bezpečnost v Plzni je jednou z mých priorit a věřím, že toto je další krok k jejímu posílení  v našem městě,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Mgr. Roman Zarzycký

Cílem je zvýšení pravděpodobnosti dopadení pachatele trestného činu, a tím snížení kriminality pomocí rozšíření použití senzorů Sound Event Detector (SED) detektorů střelby, panických výkřiků a tříštění skla na území města Plzně. Jedná se o nasazení dalších 25 kusů senzorů v lokacích podle analýzy provedené Městskou policií Plzeň, Policií ČR a krizovým řízením města.

„Tyto senzory budou integrovány do prostředí bezpečnostního dispečinku (integrační platforma iVISEC) a bude nad nimi vytvořen eskalační pracovní postup tak, aby obsluha – strážník na operačním oddělení Městské policie Plzeň – byl v reálném čase upozorněn na zaznamenaný incident, mohl ho ověřit a případně k události přijmout okamžitě potřebná opatření,“ vysvětlil radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer.

  Jiří Winkelhöfer

Nasazení takového množství senzorů vytvoří, díky umělé inteligenci, prostředí, které bude sloužit k eliminaci falešných hlášení a zvýšení verifikace reálných událostí. Senzory budou umisťované také s přihlédnutím k již zbudované síti městského kamerového systému.

Začátkem roku 2022 byla zpracována Studie pokrytí detektory zvukových událostí s výběrem míst, kde je žádoucí detektory střelby využít. Správa informačních technologií realizovala první etapu instalace těchto detektorů, které však nepokryly všechna požadovaná místa. Nyní díky dotaci je možné zahájit druhou etapu a pokrýt další vytipovaná místa.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …