Domů / Plzeňský rozhled / Divadelní léto vyvrcholí Posledním zrnkem písku

Divadelní léto vyvrcholí Posledním zrnkem písku

Festival Divadelní léto se blíží k závěru, diváci už viděli doprovodný program i šest repríz úspěšné komedie Švanda dudák. Letošní 13. ročník vyvrcholí v sobotu 25. července premiérou autorské inscenace Poslední zrnko písku, kterou pro Divadelní léto připravili studenti DAMU, Činohra 16-20. Inscenace vznikla v průběhu měsíce července v rámci rezidenčního pobytu v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích a na scéně U Ježíška se bude kromě premiéry hrát také 26. a 27. července. Z technických důvodů posunuli organizátoři začátek představení z původně oznámených 20.30 na 21 hodin.  

Zkouška letošní novinky festivalu Divadelní léto Poslední zrnko písku

Poslední zrnko písku bude mozaikou, složenou z obrazů, písní a pohybových sekvencí. Tématem inscenace je změna a střet velkých (světových) konfliktů s těmi osobními. V tomto týdnu probíhají finální zkoušky na scéně U Ježíška a vykrystalizovala také výsledná podoba inscenace – Poslední zrnko písku bude trvat osmdesát minut bez přestávky.

Divadelní léto pod plzeňským nebem

Většina studentů v letošním roce školu končí a od září se vydávají do angažmá v různých koutech republiky. Rezidenční pobyt na Divadelním létě byl jejich první příležitostí realizovat vlastní autorské divadlo. „Jsme na hranici bezpečného školního světa a toho ‚skutečného‘. Ideální životní fáze pro hraní o změně!“ řekl dramaturg inscenace Jaroslav Jurečka. Po premiéře a reprízách v Plzni bude možné vidět Poslední zrnko písku také na festivalu divadla v krajině Barokní dech/Missa Spiritus ve Všekarech, během pražské Letní scény Štvanice nebo na zahájení festivalu Wolkrův Prostějov.

Poslední zrnko písku je hlavní letošní premiérovou novinkou Divadelního léta, plánovanou výpravnou inscenaci Shakespeare v Hollywoodu byli organizátoři z důvodu koronavirové krize nuceni odložit. Její premiéra v režii Radovana Lipuse se pod plzeňským nebem uskuteční v roce 2023. Vedle každoroční velké premiérové inscenace plánuje festival pokračovat i nadále v rezidenčních pobytech, které vytvoří příležitost pro mladé umělce.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …