Domů / Plzeňský rozhled / Doosan Škoda Power uvedl do provozu parní turbínu v Kemi

Doosan Škoda Power uvedl do provozu parní turbínu v Kemi

Přední světový poskytovatel technologií pro elektrárny, Doosan Škoda Power, úspěšně uvedl do provozu nejmodernější parní turbínu o výkonu 270 MW v dřevozpracujícím závodě skupiny Metsä ve finském Kemi. Významně tak přispěje ke zvýšení efektivity a udržitelnosti při výrobě buničiny.

Uvedení parní turbíny do provozu v Kemi Bioproduct Mill je společným úsilím Doosan Škoda Power a předního evropského výrobce celulózy a papíru Metsä Fiber. Ceulózka v Kemi je moderní závod na zpracování bioproduktů, který využívá špičkovou technologii k výrobě vysoce kvalitní buničiny ze dřeva pocházejícího z udržitelných zdrojů. Turbína Doosan Škoda Power se může pochlubit vyspělou konstrukcí a inovativními funkcemi. Výrobnímu závodu umožní efektivnější výrobu energie a lepší využití zdrojů. Pokročilé schopnosti turbíny spolu s inovativními procesy ve výrobě přispějí k celkové efektivitě a udržitelnosti zařízení.

Dřevozpracující závod v Kemi je významnou investicí skupiny Metsä, která chce zásadně změnit uhlíkovou stopu průmyslové výroby buničiny. Podnik ročně vyprodukuje přibližně 1,5 milionu tun buničiny z měkkého a tvrdého dřeva a mnoho dalších bioproduktů. Spolu s tím za rok vyrobí 2 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, což odpovídá zhruba 2,5 % celkové finské výroby elektřiny. Nahrazením fosilních paliv obnovitelnou bioenergií celulózka výrazně snižuje emise skleníkových plynů a přispívá ke snaze o uhlíkově neutrální budoucnost.

Splnili jsme všechny požadavky a úspěšně dokončili projekt. Dokázali jsme překonat několik překážek jak při výstavbě, tak i v době přípravy, kde jsme museli čelit především omezením spojenými s pandemií COVID-19. Tento úspěch podtrhuje skvělou práci našeho týmu i v náročných podmínkách,“ řekl Jindřich Závodný, projektový manažer Doosan Škoda Power.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …