Když Plzeň před deseti lety zakoupila první bezpilotní letouny, byla prvním městem v Česku, které získalo povolení s drony létat. Staly se průkopníky v inspekcích mostních konstrukcí a špičkou ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem. Jejich zapojení do integrovaného záchranného systému (IZS) je inspirací pro celé Česko i Evropu. Nejen o tom je nová výstava na náměstí Republiky s názvem „10 let plzeňských dronů“. V prostoru před radnicí je k vidění do 24. října, poté se přesune do technologického parku TechTower.
„Mám radost, že se Správa informačních technologií města Plzně během pouhých deseti let stala pevnou součástí integrovaného záchranného systému. K tomuto významnému jubileu ji přeji všechno nejlepší a ať zůstane i v dalším desetiletí špičkou v České republice,“ řekl plzeňský primátor Roman Zarzycký.
Drony SIT poslaly za uplynulých deset let do vzduchu přes 30 bezpilotních letounů, vyvinuly přes deset vlastních aplikací tak, aby dron nesloužil jen jako stroj pro hezké fotografie. Provedly více než 3 700 letů v čase přes 850 letových hodin. Vykonaly přes 60 inspekcí tam, kam bylo náročné nebo nebezpečné se dostat. V rámci IZS si vybudovaly evropské renomé. Aktuálně se tým skládá ze sedmi stálých členů a jednoho studenta Střední průmyslové školy dopravní Plzeň, který je aktivně zapojen do ostrého provozu úseku.