Domů / Plzeňský rozhled / Dva projekty z Plzeňského kraje míří do finále soutěže #jaknaklima

Dva projekty z Plzeňského kraje míří do finále soutěže #jaknaklima

Finalisté soutěže Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu se utkají o hlasy veřejnosti. Z osmnácti inspirativních projektů můžou lidé vybírat už jen měsíc, anketa o Cenu sympatie končí 15. října. Mezi nejlepší nápady se za Plzeňsko probojovaly hned dva projekty: Revitalizace pramenišť a rašelinišť v Malém Boru a Znovuoživení Rakovského potoka v Rokycanech. V soutěži od Nadace Partnerství veřejnost vybírá až dva české projekty a jeden rakouský. Více na www.adapterraawards.cz.

Malý Bor

Projekt Revitalizace pramenišť a rašelinišť v Malém Boru řeší obnovu kdysi velkého prameniště a navazujících rašelinných mokřadů v kotlině Křemelné na území NP Šumava, které byly v minulosti silně poškozeny odvodněním. Vrátit krajině její původní podobu si klade za cíl přeshraniční projekt Život pro mokřady/Life for Mires. Jedním ze 47 dílčích projektů je i revitalizace u Malého Boru.

Znovuoživení Rakovského potoka v Rokycanech přineslo radost místním obyvatelům i rakům kamenáčům. Okolí Rakovského potoka přitom ještě nedávno rozhodně nelákalo k procházkám. Koryto potoka bylo regulované a bez života. Místní radnice se ale charakter území rozhodla změnit.

Původní regulované koryto z betonových tvárnic nahradilo koryto kamenité, které nabízí dobrý přístup k potoku a co největší úkrytovou kapacitu pro raka. Součástí projektu je i doprovodná architektonická úprava – cesty, drobný mobiliář nebo lávky, aby se prostor stal co nejpříjemnějším místem pro trávení volného času,“ popisuje Gabriela Šímová za město Rokycany.

Rakováček Foto: Vojta Herout

Fanoušci tohoto i dalších sedmnácti projektů mohou z jedné emailové adresy hlasovat na webu www.adapterraawards.cz. V posledním týdnu od 8. října bude navíc počet hlasů pro finalisty tajný. Vítěz veřejného hlasování i vítězové vybraní odbornou porotou soutěže si pak odnesou zážitky ze zahraničních exkurzí. Výherci vybraní odborníky navíc získají i finanční ocenění. Vítěz kategorie Volná krajina získá 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko a vítěz v kategorii Zastavěná území 50 000 Kč od Plzeňského prazdroje. Výsledky Nadace Partnerství vyhlásí 4. listopadu během odborné konference o adaptačních opatřeních ve městech v pražském HubHub Paláci Ara.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …