Domů / Plzeňský rozhled / Fenka Viga pomáhá pacientům zlepšovat pohyblivost

Fenka Viga pomáhá pacientům zlepšovat pohyblivost

Nemocnice následné péče Svatá Anna nově nabízí svým klientům další  službu. Je jí canisterapie, která si získala oblibu jako jedna z medicínských metod. Do Svaté Anny bude jednou týdně docházet paní Kateřina Cibulková s fenkou Vigou.

Viga je čtyři roky stará fenka plemene krátkosrstý německý ohař. To, že bude vhodná na canisterapii jsem věděla hned, jakmile jsem ji poprvé viděla. Je totiž velmi milá, vstřícná k lidem a všechno dělá s radostí. U nás doma jí říkáme Happy dog,“ říká Kateřina Cibulková.

Canisterapie nabízí široké spektrum pozitivních přínosů. Pomůže například pacientům s rozvojem citových schopností a také s rozvojem pohybových schopností a jemné motoriky. Pomocí hlazení, mazlení se se psem a komunikace s ním se mohou pacienti zbavit některých obtíží.

Pejsek může pomoci našim pacientům trpícími depresemi, nebo psychickými poruchami jako příjemná relaxace a psychické rozptýlení. Pejsek většinou navodí pozitivní náladu pacientů a pomůže jim se sociální integrací do kolektivu,“ vysvětluje rehabilitační pracovnice Stáňa Vosecká.

Kromě toho lze canisterapii použít ke zlepšení motoriky, chůze, pohybu paží, rukou a prstů, rovněž rozvíjí orientaci v prostoru. „V neposlední řadě pomáhá canisterapie s polohováním pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžku. Při polohování dochází k fyzickému zlepšení jejich zdravotního stavu. Není pochyb o tom, že canisterapie funguje výborně,“ dodává Vosecká.

Viga bude s paničkou do Svaté Anny docházet vždy ve středu v dopoledních hodinách a podle potřeb pacientů. Kromě jednotlivců bude s pejskem probíhat i skupinová terapie. Jedna terapie trvá u každého pacienta 5-10 minut.  Canisterapie však není v nemocnicích Plzeňského kraje úplnou novinkou. V současné době docházejí pejskové již do nemocnic v Domažlicích, Klatovech a Stodu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …