Domů / Plzeňský rozhled / Festival Den architektury zamíří i do Plzeňského kraje

Festival Den architektury zamíří i do Plzeňského kraje

V celé České republice se od 1. do 7. října   centrem pozornosti stane moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přednášky. Mezi více jak stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdeme i města v Plzeňském kraji. 

Z parku přímo na plzeňské střechy

Pestrý program Dne architektury v Plzni se věnuje především zeleno-modré infrastruktuře a adaptaci města na změnu klimatu. Jeho součástí budou komentované procházky a prohlídky vedené architekty, přírodovědci a dalšími odborníky, přednáška zahraničních hostů, filmová projekce či workshop pro děti. Například z Lochotínského parku se mohou zájemci vydat až na zelené střechy Fakultní nemocnice Plzeň s krajinářem Václavem Čubrem. Zeleni ve městě se bude věnovat i přednáška krajinářského architekta Martina Vysokého a geoekologa Michaela Richtera.

Korandův sbor v Plzni

Proč se atraktivní světová města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít? To se dozvíme na projekci filmu Vylidněno, po které bude následovat debata. Pro děti i rodiče je připraven kreativní workshop s „Architekty ve škole“, kde se mimo jiné dozvíme, co nám přinášejí čtyři řeky protékající Plzní. Program v Plzni je k dispozici na www.denarchitektury.cz/program?action=search_events&city=Plze%C5%88.

Klatovy nabídnou třeba procházku po nedávno zrekonstruovaných Vrchlického sadech. 90. výročí úmrtí slavného tajanovského rodáka světícího biskupa pražského Jana Nepomuka Sedláka připomene přednáška historika Lukáše Kopeckého. Veřejnosti se otevře budova Okresního soudu od architekta Bedřicha Bendelmayera. Den architektury zamíří i do Plané, kde zve do bývalé šlikovské Mincovny z poloviny 15. století i na setkání s architekty, zástupci města a občany.

Historický snímek města Planá

Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Registrace již byly zahájeny. Den architektury nabízí i program pro děti a první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …