Domů / Plzeňský rozhled / Festival současného umění ve veřejném prostoru města Klatovy

Festival současného umění ve veřejném prostoru města Klatovy

Galerie Klatovy/ Klenová ve spolupráci s městem Klatovy připravila pro letošní rok výstavu s názvem Sochy v ulicích. Jedná se o nultý ročník festivalu současného umění ve veřejném prostoru města. Za tímto účelem bylo vybráno dvanáct míst v historickém centru města, kde jsou během téměř půlročního trvání přehlídky, jednotlivé sochy instalovány. Oživují tak veřejně dostupná místa města a přispívají tím k širšímu spektru kulturního vyžití v Klatovech.

Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 23. dubna v 15:00 hodin v Hostašových sadech v Klatovech. Výstava potrvá do října 2022. Pro pilotní ročník bylo zvoleno téma Přehlídky prací absolventů ateliéru Figurálního sochařství a medaile Akademie výtvarných umění v Praze, školy prof. Jana Hendrycha, jemuž galerie připravila na jaře a v létě roku 2022 velkou retrospektivní výstavu. Přehlídka prací jeho žáků doplňuje záměr představit personu Jana Hendrycha, také prostřednictvím prací jeho následovníků.

Jan Hendrych (*1936 v Praze) bývá představován jako bytostný figuralista, jenž svým výtvarným názorem ovlivnil příslušníky nejednoho uměleckého směru probíhajícího českým územím převážně v druhé polovině dvacátého století a později na přelomu tisíciletí během jeho pětadvacetiletého působení na pozici vedoucího Ateliéru figurálního sochařství a medaile na Akademii výtvarných umění v Praze, kdy pomohl utříbit výtvarný názor také několika generacím v současné době stále aktivně činných autorů. Nejen jeho dílo, ale také životní příběh jsou vzácnými příklady toho, jak lze i v nelehkých podmínkách, diktujících způsob života, výtvarné názory a mnohé další, zůstat osobitě svým a nadále sledovat vlastní tvůrčí cestu, aniž by jimi byla výrazně poznamenána.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …