Domů / Plzeňský rozhled / Filmové 35. Finále Plzeň už zná své vítěze

Filmové 35. Finále Plzeň už zná své vítěze

V Plzni se od 23. do 28. září oslavoval český film – konal se zde totiž 35. filmový festival Finále Plzeň. Návštěvníci měli možnost zhlédnout více než 100 projekcí, 40 českých snímků soutěžilo o Zlatého ledňáčka v kategoriích: Celovečerní hraný či animovaný film, Dokument, Televizní a internetová tvorba – seriál a Televizní a internetová tvorba – film a minisérie. Uděleno bylo rovněž ocenění v kategorii Nejlepší krátký studentský film.  O vítězích rozhodovaly mezinárodní a studentské poroty. Na šest festivalových dní se Plzeň proměnila v centrum českého filmu s celou řadou hvězd z řad filmových profesionálů. Festivalovou moderátorskou dvojicí byli Ester Geislerová a Petr Vančura. 

Kdyby radši hořelo

Slavnostní zakončení festivalu proběhlo ve středu 28. září v netradičních prostorách Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Byly zde uděleny ceny mezinárodní poroty Zlatý ledňáček snímkům: Kdyby radši hořelo (Celovečerní hraná a animovaná tvorba), Jak jsem se stala partyzánkou (Nejlepší dokumentární film), TBH, 3. díl (Televizní a internetová tvorba – seriál), a Podezření (Televizní a internetová tvorba – film a minisérie). Cenu ta nejlepší krátkometrážní studentský film obdržel projekt Máma má vždycky pravdu.

Hranice lásky

Uplynulý rok byl na filmařskou tvorbu velmi bohatý a Finále tak fanouškům nejen českého filmu nabídlo skutečně pestrý program doprovázený řadou doprovodných akcí i známých tváří. Tradičně se na festival vrací např. Vít Klusák, Marek Adamczyk, Antonie Formanová, Alena Doláková, Jana Plodková, Václav Neužil, Hana Vagnerová, Petr Václav, Oskar Hes, Radim Špaček, David Ondříček či Filip Březina a mnoho dalších. Letos se mohli fanoušci potakt také třeba s Veronikou Žilkovou, Štěpánem Kozubem, Sašou Rašilovem, Halkou Třešňákovou, Vojtěchem Vodochodským, Miloslavem Pecháčkem, Judit Bárdos, Petrou Špalkovou, Jakubem Štáfkem či Petrem Jáklem.

Saša Rašilov

V programu byla věnována sekce také maďarské a německé filmové produkci, objevila se řada premiér i předpremiér. O zájmu veřejnosti o festival svědčí vyprodané projekce – např. Hranice lásky, Il Boemo, Světlonoc, Jan Žižka i dalších. 

Festival Finále má mnoho let svoje festivalové centrum v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech v Plzni, ale vybrané projekce se konají i v méně tradičních prostorách – např. jedno z letošních promítání proběhlo v reaktorové hale společnosti Škoda JS, archivní snímky bylo možné vidět ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, část programu probíhala také v prostorách divadla Dialog.

Mottem 35. ročníku bylo “Slavíme český film”. Ve znělce moderátoři festivalu Ester Geislerová a Petr Vančura prezentují jakousi magickou krabici, která koncentruje energii a obsah celého festivalu. Krabice měla důležitou roli celý festivalový týden. Přímo v ní proběhlo zahájení, z ní se předávaly i festivalové ceny. A krabice s podpisy hvězdných hostů byla na slavnostním zakončení vydražena. Výtěžek z dražby byl věnován laureátovi Zlatého ledňáčka za nejlepší studentský krátkometrážní film.

Hanka Vagnerová

“Už loni jsme zaznamenali změnu v nákupním chování návštěvníků a konzumentů kultury, kteří nechávají pořízení vstupenek na poslední chvíli. I proto jsme letos poprvé zavedli nákup vstupenek přes mobilní aplikaci, která zejména mladší generaci umožňuje snadnější a rychlejší přístup ke vstupenkám,” uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň a doplnila: “Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na festivalu podíleli a také všem našim fanouškům a návštěvníkům, bez kterých by festival nikdy nebyl. Festival je u konce, ať žije nový ročník! Ten se uskuteční v termínu 22. – 27. září 2023.”

Zlatý ledňáček 2022:

  • Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film: Kdyby radši hořelo (r. Adam Koloman Rybanský)
  • Nejlepší dokumentární film: Jak jsem se stala partyzánkou (r. Vera Lacková)
  • Nejlepší televizní a internetový projekt – seriál: TBH, 3 díl (r. Lucia Kajánková)
  • Nejlepší televizní a internetový projekt – film a minisérie: Podezření, 1. díl (r. Michal Blažko)

Rozhodnutí studentských porot se od té mezinárodní lišilo jen v sekci celovečerní a dokumentární film. V první zmíněné studenti ocenili film Hranice lásky režiséra Tomasze Wińskeho. Jako nejlepší dokument byl studentskou porotou zvolen dokument autorů Tomáš Etzlera a Adély Špajlové nazvaný Nebe.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …