Další ročník největší přehlídky tuzemské audiovizuální tvorby 33. Finále Plzeň začne už 23. září a potrvá až do 28. září. Během šesti dnů nabídne přes sto projekcí toho nejzajímavějšího, co se (nejen) v Česku za poslední rok natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, internetové, celovečerní, krátkometrážní i seriálové tvorbě, včetně devíti premiér či předpremiér. Na co dalšího se mohou diváci těšit?
Žhavé novinky
„Letošní Finále Plzeň potěší všechny milovníky žhavých filmových novinek. V programu se objeví hned devět nových titulů, které budou moci vidět mezi prvními diváky,” láká programový ředitel Peter Badač. Prvním z nich je film Šimona Holého s názvem A pak přišla láska…, kde v niterném tématu hledání štěstí a lásky přivádí Pavlu Tomicovou v hlavní roli za kartářkou, která jí pomůže pochopit komplikovaný vztah ke svému okolí, své dceři i sobě samé. Tento druhý celovečerní snímek mladého režiséra měl světovou premiéru na MFF v Karlových Varech v nové soutěžní sekci Proxima.

Geislerová.
Psychologické koprodukční drama Běžná selhání režisérky Cristiny Grosan, které mělo premiéru na festivalu v Benátkách, sleduje vypjaté osudy tří žen, které nečekaně propojí nevysvětlitelné výbuchy pohlcující město. Ivan Trojan se objeví v roli vyšetřovatele s netradiční vyšetřovací strategií v nové detektivní minisérii České televize s názvem Docent, kterou režíroval Jiří Strach. Drama Erhart o divokých časech privatizace a mladém muži, který zjistí, že matčiny bludy mohou být pravdou, je celovečerním debutem Jana Březiny. Třídílná minisérie Král Šumavy, kterou natáčel David Ondříček pro Voyo v Plzeňském kraji, představí osud legendárního převaděče Josefa Hasila. V exkluzivní
premiéře rovněž promítneme nový dokumentární portrét Olgy Sommerové o jednom z nejvýraznějších mužů českých novodobých dějin, jehož celým životem se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii – Michael Kocáb – rocker vs. politik.
Režiséři David Laňka a Martin Müller si do svého psychologického dramatu Spolu o složitém vztahu autistického chlapce s jeho matkou a sestrou vybrali do netradiční role Štěpána Kozuba, který zde exceluje po boku Veroniky Žilkové. Druhý hraný celovečerní film Terezy Nvotové Světlonoc o ženách a tajemstvích ukrytých hluboko ve slovenských horách měl mezinárodní premiéru na MFF v Locarnu, odkud si odvezl cenu Zlatého leoparda. Česko-rakouský detektivní thriller Zločin na hranicích, který vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF, diváky zavede do prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.
Kdo si odnese Zlatého ledňáčka?
Snímky v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. V soutěži se objeví filmy jako koprodukční drama Michala Blaška Oběť, které mělo svoji premiéru v Benátkách nebo výrazný snímek BANGER. s Adamem Mišíkem v hlavní roli natočený kompletně na mobilní telefon. Soutěžit bude i zahajovací historický velkofilm s Vojtěchem Dykem Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, který premiéroval v San Sebastianu a autobiografický příběh Slovo o prarodičích režisérky Beaty Parkanové, který si z Karlových Varů přivezl cenu za režii a Martin Finger za herecký výkon.
Ve výběru je i zbrusu nová komedie Alice Nellis Buko s Petrou Špalkovou, Janem Cinou a dalšími či Hranice lásky s Hanou Vagnerovou, která se na snímku, jenž obdržel cenu Mezinárodní asociace filmových kritiků na KVIFF, podílela i scénaristicky. Z dokumentů můžeme zmínit PSH Nekonečný příběh Štěpána FOKa Vodrážky, který na MFF v Karlových Varech vyhrál cenu diváků. Tvůrci vítězných snímků převezmou 28. září na slavnostním zakončení festivalu ocenění Zlatý ledňáček. Jak už bylo zmíněno výše i v roce 2022 bude festival udělovat studentské ceny, autorkou letošních studentských cen je studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Aneta Fridrichová.