Domů / Plzeňský rozhled / Finále Plzeň se letos dostane až k samému jádru českého filmu!

Finále Plzeň se letos dostane až k samému jádru českého filmu!

Letošní 34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se letos opět uskuteční až na podzim. České filmové žně totiž začnou 24. a skončí 29. září. A že je na co se po dlouhé pandemické pauze těšit. Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídne pohromadě během jednoho týdne.  

Bohatá filmová sklizeň

Řadu nejnovějších filmů, které se dostaly do kin v několika uplynulých měsících uvede Finále v rámci sekce V síti. Bude to např. příběh o baru plném herců obsazeném jedním ruským důstojníkem s názvem Okupace. Film Jedině Tereza vtipně parafrázující slavná filmová romantická gesta. Deníček moderního fotra s Jiřím Mádlem a Terezou Ramba natočený podle oblíbeného blogu Dominika Landsmana. Na Plzeňsku natáčené pokračování filmů Cesta z města a Cesta do lesa Tomáše Vorla st. s názvem Cesta domů s Evou Holubovou a Bolkem Polívkou. Mysteriózní Spící město Dana Svátka o světě, ve kterém všichni rodiče upadnou do záhadného spánku. Hvězdně obsazený režijní debut Michala Suchánka Večírek s Tatianou Dykovou, Karlem Rodenem a Jiřím Langmajerem. Komedie Ubal a zmiz o nepovedeném životním obchodu s marihuanou s Matoušem Rumlem, Martinem Hofmannem a Leošem Nohou. Nebo novinka Petra Kolečka Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou a Ivanou Chýlkovou.

„Diváci si je navíc budou moci užít s celou festivalovou atmosférou včetně delegací hvězdných hostů a debat s tvůrci. S akreditací je navíc vstupné vyjde na zlomek ceny běžné vstupenky do kina,“ upozorňuje ředitelka Eva Veruňková Košařová. Mimo celovečerních snímků budou na programu i dokumenty, studentská, televizní a internetová tvorba, české stopy v mezinárodních koprodukcích i exkluzivní premiéry. Speciální projekce proběhnou například v historickém Statku U Matoušů ve Starém Bolevci, ve výrobní hale jaderných strojů ŠKODA JS nebo u kavárny Walter. 

Manipulace mocí aneb Propaganda v audiovizuálních dílech

Novinkou je sekce nazvaná Manipulace mocí. Na té Finále spolupracuje s organizací Post Bellum a Deníkem N. Věnovat se bude tématům propagandy ve filmech v jednotlivých dekádách 20. století. Letos startuje v 50. letech. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na filmy spjaté s tehdejší dobou, snímky, které ji symbolizují a vystihují. „V Divadle Dialog bude uveden tendenční protibaťovský Botostroj a snímek Slepice a kostelník, kterým se po válce Vlasta Burian vykoupil režimu pro svoji další filmovou práci,“ uvádí Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňský kraj. „Snímky doplníme materiály z naší sbírky Paměť národa, tedy autentickými vzpomínkami pamětníků,“ doplňuje Kunc. V historickém Statku U Matoušů ve Starém Bolevci se dále budou promítat Všichni dobří rodáci. Součástí sekce bude také panelová diskuse za účasti zástupců odborné veřejnosti, jež bude věnována tématu dezinformací v minulosti a současnosti.

Až k Jádru českého filmu

Letošní kampaň Finále Plzeň odhalí jedno velké tajemství. Představí nejvyšší entitu, kterou všichni čeští filmaři uctívají, ale dosud ji nikdo neviděl. Magické Jádro rozhoduje o úspěchu či neúspěchu a všichni se snaží si ho naklonit. „Ať dostanu skvělou roli, ať přijde ten správný námět, ať je zvuk čistý, obraz ostrý, kostýmy bez vad a jídlo v cateringu teplé. To jsou přání všech lidí z filmové branže. Někdy ale jen snaha a talent nestačí a je potřeba udělat něco navíc,“ poodhaluje herec, moderátor a spoluautor kampaně Petr Vančura. Jaké skryté rituály provozují herci, kameramani, osvětlovači či maskérky? Co všechno jsou ochotni udělat pro dobrý film? To ukážou spoty, které režíroval spolu s druhým tvůrcem kampaně Jaroslavem Maškem, který stojí i za grafickou podobou celého festivalu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Retro běh pro mizící druhy jako oslava výročí

Sportování a ochrana přírody, to vše se úspěšně  spojí v jedno, a to už  v …