Hamernický den, který se každoročně koná vždy třetí sobotu v květnu v areálu národní kulturní památky Vodní hamr v Dobřívě na Rokycansku, je setkáním všech, kteří mají co do činění se zpracováním kovů, jeho dobýváním či tavbou. Letos se už 31. ročník uskuteční v sobotu 18. května 2024 od 9.00 – 18.00 hodin.
Svoji dovednost zde v minulých letech předváděli nejen kováři, ale i pasíři, podkováři, zbrojíři, slévači, nožíři, dráteníci, z příbuzných oborů také sekerníci, uhlíři a hutníci. Návštěvníci mohou na této akci s bohatým kulturním programem nahlédnout i pod ruce učňů kovářského řemesla, zapojených do soutěže zručnosti Dobřívský cvoček. Na toto tradiční setkání kovářů, uměleckých kovářů, podkovářů, nožířů, mečířů, platnéřů a zbrojířů se můžete z Rokycan a z Nezvěstic až do Dobříva svézt historickým motorovým vláčkem Hamerník Expres.
A na co se můžete těšit?
- studenti kovářských škol a učilišť se utkají v soutěži ve volné tvorbě Dobřívský cvoček a v kování hřebíků na čas
- bohatý kulturní program po celý den – divadlo pro děti, šermířská vystoupení, folklórní hudební a taneční představení
- stánky s občerstvením a suvenýry
Dobřívský horní hamr je největší a nejvýznamnější památkou svého druhu v ČR. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena. Prostor hamru se stal muzejní expozicí, která slouží jako doklad staré průmyslové výroby.