Domů / Plzeňský rozhled / Hladina největší západočeské vodní plochy postupně stoupá

Hladina největší západočeské vodní plochy postupně stoupá

Vodní elektrárna Hracholusky umístěná v hrázi přehrady největší vodní plochy západních Čech má za sebou jednu z největších modernizací za poslední roky. Ta odstartovala během září přípravami spojenými se snížením hladiny vody o cca 6 metrů.

přehrada Hracholusky

V říjnu pak sehraná parta specialistů firmy ČEZ Energoservis s pomocí hydraulického válce, který slouží k ovládání hradící desky, vyzdvihla z více než 20 metrů hluboké šachty obří ocelovou tabuli (rychlouzávěr) o rozměrech 3,5 x 4,1 metrů vážící 14,1 tun.

Klíčový bezpečnostní prvek elektrárny je velkou pojistkou umožňující obsluze elektrárny např. při hrozbě poruchy a poškození turbíny uzavřít přítok vody k ní během necelých 20 vteřin. V průběhu tohoto týdne jej lidé z ČEZ Energoservis začali postupně spouštět zpátky do vody a vrátili jej do původní polohy. Vodní hladina přehrady Hracholusky tak začne po dohodě s vodohospodáři postupně stoupat.  

 

„Elektrárna Hracholusky je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy. Pravidelně proto elektrárnu udržujeme v odpovídající kondici a výměnou rychlouzávěru jsme navázali na opravy strojních i technologických prvků elektrárny v předchozích letech. Při celé akci, kdy kvůli zajištění přístupu specialistů hluboko k rychlouzávěru bylo nutné snížit hladinu v přehradě, jsme postupovali v koordinaci s vlastníkem vodního díla, společností Povodí Vltavy, i s Krajským úřadem Plzeňského kraje. V rámci nápravných opatření při snižování hladiny jsme např. financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady,“ říká Róbert Heczko, ředitel Vodních elektráren ČEZ.

Víte, že…

  • malá vodní elektrárna Hracholusky vyrobí ročně asi 8 milionů kWh bezemisní elektřiny, čímž pokryje spotřebu asi 2 300 západočeských domácností?
  • v letech 2007-08 došlo k její velké modernizaci, během níž byla vyměněna původní Kaplanova turbína za novou od společnosti Strojírny Brno, a podstatně se tak zvýšila účinnost?
  • došlo i k výměně regulace turbíny za vysokotlakou, což přineslo snížení olejových náplní o desítky procent a zvýšení ekologie provozu elektrárny?
  • zatímco během provozu elektrárny se rychlouzávěr spustí už za 20 vteřin, k jeho vyzdvižení bylo potřeba 30 minut a ke zpětnému usazení do původní polohy v šachtě pod hladinou zhruba 3 dny?

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Plzeňská radnice hledá řešení pro zklidnění dopravy v okolí škol

O zlepšení životního prostředí v okolí svých základních škol usiluje Plzeň, proto v rámci evropského projektu CLIMABOROUGH …