Domů / Plzeňský rozhled / Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 končí už ve středu

Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 končí už ve středu

Anketu Alej roku pořádá spolek Arnika již 12. rokem a zapojuje se do ní široká veřejnost. Letos o titul soutěží 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky. Hlasování probíhá na webu alejroku.cz, kde si můžete vybrat jednu alej a dát jí svůj hlas. Na to ovšem máte už jen pár dní, protože hlasovací formulář se uzavře ve středu 11. ledna ve 12 hodin.

Alej u hradu Volfštejn (Černošín)

Počty hlasů jsou sice nyní skryté, my vám však prozradíme několik informací, které by vás mohly motivovat. Soutěž stále běží a vše se ještě může změnit. Jak jste mohli zjistit v prosinci 2022, kdy jsme na několik dní odkryli počty hlasů, favoritkou byla alej z Moravskoslezského kraje. I když vedla se značným předstihem, nic není ztraceno. Vyhlašují se také vítězky za každý kraj a tady je to na prvních místech velmi napínavé, například v Karlovarském, Libereckém nebo Plzeňském kraji. Pořadím se určitě dá ještě zamíchat i v ostatních krajích. Stojí za to hlasovat až do konce. Hlavní vítězka za celou Českou republiku a 14 krajských vítězek budou určitě velkým překvapením.

Lipová alej – náměstí Kdyně

Autor, který nominoval absolutní vítězku, se může těšit na hlavní cenu, kterou je let balónem od HaBalon. Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Autoři tří nejlepší fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy nám totiž pomáhají zmírňovat následky veder a přívalových srážek. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …