Domů / Plzeňský rozhled / Hledají se kandidáti na Uměleckou cenu města Plzně

Hledají se kandidáti na Uměleckou cenu města Plzně

Umělecká cena města Plzně vstupuje do 11. ročníku. Veřejnost nyní může podávat návrhy na udělení tohoto ocenění za rok 2022. Nominace do celkem pěti kategorií lze podávat až do 1. února 2023. Tato cena   byla poprvé udělena za rok 2012. Od té doby každoročně radnice oceňuje  mimořádné umělecké počiny v několika kategoriích. Návrhy podává veřejnost.

Umělecká cena města Plzně je udělována za významnou uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin, které významně obohatily kulturní dění a přispívají k posílení dobrého jména města Plzně. Vyhlašována je zejména v oblastech hudby, tance, výtvarného, dramatického a audiovizuálního umění, literární činnosti a designu v pěti kategoriích, a to pro umělce – do 30 let, nad 30 let a za celoživotní dílo („síň slávy“), dále pak za významnou kulturní událost roku a předáváno také je ocenění mecenáše/šky plzeňské kultury.

Mgr. Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury

„Z návrhů vzejdou na základě jednání odborné poroty nominace na laureáty Umělecké ceny města Plzně, které schvalují městští zastupitelé, ocenění jsou předávána představiteli města na slavnostním galavečeru. Držitelů Umělecké ceny města Plzně je již několik desítek. Jsou mezi nimi divadelníci, filmaři, výtvarníci, organizátoři a pořadatelé kulturních akcí i velcí milovníci umění, ať již z řad jednotlivců či firem,“ uvedla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Za rok 2021 jsou držiteli této ceny akademický malíř, vysokoškolský pedagog Josef Mištera (za celoživotní dílo), členky muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni Charlotte Režná (pro umělce do 30 let) a Stanislava Topinková Fořtová (pro umělce nad 30 let), Mezinárodní festival DIVADLO Plzeň (za významnou kulturní událost) a Plzeňský Prazdroj (mecenáš/ka plzeňské kultury). Mezi laureáty z minulých let jsou dále například herci Pavel Pavlovský, Soňa Hanzlíčková Borková, spisovatel Ivo Hucl, dirigent Tomáš Brauner, ale také Západočeská galerie v Plzni nebo Plzeňská filharmonie.

Návrhy může podat fyzická i právnická osoba, vždy jeden návrh na ocenění v dané kategorii. Nominace musí být zaslána buď elektronickou formou prostřednictvím webu www.plzen.eu – odbor kultury či písemnou formou na adresu: Odbor kultury Magistrátu města Plzně, Kopeckého sady 11, 306 32 Plzeň,“ informovala vedoucí magistrátního odboru kultury Květuše Sokolová.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …