Domů / Plzeňský rozhled / Hned několik investičních akcí připravila na letošní rok Trojka

Hned několik investičních akcí připravila na letošní rok Trojka

Rozšíření parkovacích stání, rekonstrukce vnitrobloku i opravy v mateřinkách. Hned celou řadu investičních akcí má v plánu centrální plzeňský obvod v letošním roce. Zároveň navýšil oproti loňsku dotační tituly.  Zároveň se letos dokončí akce zahájené v roce 2023. Jedná se o rekonstrukci a rozšíření hasičské zbrojnice na Skvrňanech a parkovací stání v ulici Edvarda Beneše.

V ulici E. Beneše na jaře dokončí dalších třicet parkovacích míst.

„Již hotovou část s 22 místy od vjezdu do FN Plzeň po ulici 17. listopadu řidiči už hojně využívají v režimu předčasného užívání, nyní se pracuje na dalších třiceti místech od vjezdu do nemocnice po Stehlíkovu ulici. Celkem zde bude k dispozici 52 stání. Po dokončení stavebních prací bude také vysazeno 31 nových stromů,“ informuje starosta obvodu David Procházka.

starosta Mgr. David Procházka

V tuto chvíli je hotova přeložka telekomunikačních kabelů, proběhla sanace podkladních vrstev pod budoucí parkovací plochou, osazují se obrubníky a realizuje se přeložka veřejného osvětlení. Výsadba stromů se předpokládá koncem měsíce března. Stavba probíhá podle harmonogramu, dokončena by měla být ještě na jaře.

Parkovací stání přibydou i ve Waltrově ulici. Celkem jich zde bude 46 a dvě navíc vyhrazená pro vozíčkáře. S pracemi by se mělo začít na jaře 2024, stavba počítá s výdaji ve výši necelých osmi milionů korun.

Rekonstrukce čeká v letošním roce vnitroblok ulic Plachého x Korandova, kde město Plzeň letos dokončilo opravu dalších bytových domů. Rekonstrukce vnitrobloku pak dovrší kompletní proměnu této části města, kdysi nechvalně známé jako „Plac“. I tady vzniknou další parkovací místa a dojde k vybudování dešťové kanalizace,“ říká starosta.

Dalších osm parkovacích stání vznikne v ulicích Sulislavská a Křimická. 

současná nevzhledná WC

Trojka letos zahájí rekonstrukci a dostavbu veřejných WC v Zadních Skvrňanech. „Objekt bude přestavěný na kavárnu a prostor pro setkávání. Se zahájením výstavby počítáme ve 2. pololetí 2024,“ uvádí 1. místostarosta MO Plzeň 3 Pavel Šrámek. 

Bývalé  záchodky se promění v moderní kavárnu s terasou.

V 55. mateřské škole letos Trojka zahájila rekonstrukci elektroinstalace ve čtyřech pavilonech, práce budou probíhat za provozu školky a vyjdou na 4,356 milionů korun. „Zahajujeme také projektovou přípravu kompletní rekonstrukce 22. Mateřské školy v ulici Zikmunda Wintra a další budovy školek čeká osazování klimatizací,“ dodává Pavel Šrámek. Zároveň se dokončuje projektová příprava výstavby mateřské školy na Valše.

Trojka letos hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, který činí 370, 666 milionů korun. Stejně jako v loňském roce vypsala sedm dotačních titulů. Do 31. října je možné podávat ještě žádosti o individuální dotace pro rok 2024. „Peníze na dotace jsme oproti loňsku navýšili o dva miliony korun, v sedmi dotačních titulech tak rozdělíme deset milionů korun namísto osmi. Žadatelům o individuální dotace pak můžeme rozdělit, stejně jako vloni, dva miliony korun,“ říká místostarosta Trojky Ondřej Ženíšek.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Počet dopravních nehod v kraji roste, stejně tak škody na majetku

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 4 611  dopravních nehod a proti roku 2022 vzrostl jejich počet …