Domů / Plzeňský rozhled / Holýšovský Kabex má showroom senzorických hybridních kabelů

Holýšovský Kabex má showroom senzorických hybridních kabelů

Nabídka navštívit holýšovskou firmu Kabelovna Kabex a.s. u příležitosti otevření nového  showroomu, na kterém se demonstrují možnosti senzorických hybridních kabelů v reálných provozních podmínkách, se mi jevila vcelku zajímavá. Ne však proto, že bych těmto speciálním technickým záležitostem nějak rozuměla, ale člověk se má seznámit se vším, zvláště je-li novinář. Jestliže bych čekala nějakou výkladní skříň, tak to bych byla velice zklamaná. Ale v doprovodu manažerů  firmy a profesora  Vladimíra Vašínka z Vysoké školy báňské  – Technické univerzity Ostrava  to byla vskutku nebývalá zkušenost.

V showroomu je totiž  instalována kabelová trasa, která prochází přes místa se zvýšenou a sníženou teplotou. V některých místech trasy je simulována ukládka kabelů v návinech a pod protipožárním nátěrem, který se používá ve specializovaných provozech pro protipožární zodolnění kabelových tras.

Teplotu některých míst je možné měnit, a tím sledovat odezvu senzorického kabelu na změnu provozních podmínek. Po připojení vyhodnocovacího zařízení do optických prvků začíná kabel fungovat jako čidlo, které dává signály o teplotě a případně i fyzickém namáhaní na každých 20‐50 cm své délky. Právě to názorně předvedli studenti z Ostravy.

„Cílem společnosti je uvést na trh nový typ kabelové produkce, do které patří například hybridní kabelové průchodky pro jaderné elektrárny. Provozovatelé průmyslových podniků s náročnými provozními podmínkami, kterými jsou vedle jaderných elektráren dále například rafinerie, chemické závody nebo rovněž různé tunelové stavby, by díky této moderní technologii mohli bezprostředně sledovat parametry ovlivňující životnost samotného kabelu, případně kabelových tras,“ uvedl Ing. Anton Slobodin,CSc, statutární ředitel Kabexu.

Vývojem těchto kabelů se již řadu let zabývá   Kabex  společně s Vysokou školou  báňskou – Technickou univerzitou Ostrava v rámci dotačního programu  Technologické agentury České republiky.

 „Technologie senzorických kabelů existuje na trhu řadu let, ale inovativnost našeho vývojového projektu je hmatatelná implementace této technologie do energetického průmyslu. Při výrobních operacích instalujeme do silových kabelů, kabelových spojek a hermetických kabelových průchodek také optické prvky, které slouží pro monitorování podmínek, ve kterých se provozuje kabelová trasa. Dle našich informací je daný projekt jedinečný na světě,“ doplnil informace Ing. Bohumil Svoboda, obchodní ředitel.

Kabelovna Kabex a.s. v Holýšově na Domažlicku, která vyrostla v 90. letech na zelené louce, je českým výrobcem speciálních kabelů. Kromě nich vyrábí hermetické kabelové průchodky, kabelové spojky a další části kabelových tras. Firma má přes 100 zaměstnanců a do jejího portfolia patří zhruba 4500 modifikací kabelů a další produkce.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …