Domů / Plzeňský rozhled / Homesharing má odlehčit rodinám s handicapovanými dětmi

Homesharing má odlehčit rodinám s handicapovanými dětmi

Nejtěžší je vše přijmout. Což se nám podařilo. My jsme ve fázi, kdy jsme ten fakt už dávno přijali,“ vypráví v jednom z bytů na klatovském sídlišti osmatřicetiletá Jana Myslivcová. Mají s manželem tři děti. Prostřední je  sedmiletá postižená Stelinka, dnes však už  plnohodnotný člen rodiny, a to navždy!  Podle Janiných slov to smíření trvalo zhruba tři roky. 

Stelinka je plnohodnotným členem rodiny, a to navždy

Předtím se svým manželem zkoušeli možné i nemožné – klasickou i alternativní medicínu, akupunkturu, čínskou medicínu, doplňky stravy, specializovaná medicínská pracoviště, kde víte, že pomohli jednomu ze známých a čekáte zázraky. „Ty nepřicházejí, ani nemůžou, jde jen o malé pokroky. Strašně se vyšťavíte a nakonec zjistíte, že to nepomáhá,“ krčí rameny usměvavá Jana.

Novou, naprosto unikátní životní zkušenost nabídne nejen handicapovaným dětem, ale také rodinám, které chtějí pomáhat, projekt Homesharing. Zjednodušeně řečeno jde o odlehčovací službu, tedy originálním způsobem řešenou sdílenou péči o handicapované dítě. Na jedné straně stojí rodina s nemocným dítětem a na straně druhé tzv. hostitelská rodina. Ta se rozhodne pomáhat s péčí o dítě tím, že si ho pravidelně bere k sobě domů a po domluvenou dobu se hostitelské rodiny starají o svěřené dítě.

Pro hostitele jde o příležitost posílit schopnost empatie, tolerance, zažít pocit prospěšnosti a obohacení svého života, uvádí koordinátorka homesharingu Jana Javorská.  Autorem projektu je Místní akční skupina (MAS) Pošumaví. Hostitelem se může stát kdokoliv, kdo má chuť a čas věnovat se druhým, jednotlivec i rodina. V rámci přípravy projdou postupně vstupními pohovory, vzděláváním a podporou zaštiťující organizace.

Cílovou skupinou této služby jsou děti s mentálním či kombinovaným handicapem od 3 do 15 let věku. Sdílenou péčí děti získávají životní zkušenosti v novém prostředí, novou síť vztahů a vlastní svět bez rodičů. Pro jejich rodiče znamená homesharing možnost odpočinout si od náročné každodenní péče, zařídit si běžné věci, uvědomit si, že na to nejsou sami.

Šestatřicetileté Janě z Klatov, která se chce přidat do projektu Homesharing pomáhá matka i tchýně, občas využívá chůvu. Někdy potřebuje čas pro sebe nebo pro sebe a svého manžela. Dávno si uvědomili, že spolu neběží sprint, ale marathon. Proto potřebují být občas sami, jinak by vyhořeli.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …