Domů / Plzeňský rozhled / HORSKÁ DRÁHA – unikátní dokument o hraniční poruše osobnosti.

HORSKÁ DRÁHA – unikátní dokument o hraniční poruše osobnosti.

Startuje tour po českých kinech s dokumentárním filmem Jonáše Motyčky o lidech, kterým do života vstoupila hraniční porucha osobnosti (HPO). Konkrétně do Plzně zavítá 10. dubna 2024 a promítat se bude v Měšťanské besedě od 18, 30 hodin.

Horská dráha je unikátní dílo, které si dává za cíl destigmatizaci duševních onemocnění – nic podobného v České republice ještě nevzniklo. Prostřednictvím rozhovorů a zdokumentování jejich prostředí přiblížíme, jaké to je mít život protkaný nemocí, kterou právě dcera Martiny, Anetka, nazývala „rakovinou duše“. Chceme dát naději, že bojovat se s HPO vyplatí,“ tvrdí režisér Jonáš, který sám trpí diagnózou HPO a ve snímku má navíc roli průvodce čtyřmi příběhy.

Rebeka, Taisa a Kuba…tři jména mladých lidí, kteří byli nuceni přizpůsobit život své diágnóze, ale zároveň se snaží pomáhát svému okolí. Pomoc druhým je jeden ze společných jevů HPO, což je také případ Martiny, která jako čtvrtý aktér filmu vstupuje do děje jako člověk, jejíž osud je spojený s hraniční poruchou jinak. Martina totiž reprezentuje skupinu blízkých, jelikož přišla o dceru, která byla „hraničářkou“.

Dokumentární film Jonáše Motyčky o lidech, kterým do života vstoupila hraniční porucha osobnosti. Horská dráha je unikátní dílo, které si dává za cíl destigmatizaci duševních onemocnění s akcentem na nejrozšířenější poruchu osobnosti v populaci. Jonáš, který sám trpí diagnózou HPO, jako průvodce čtyřmi reálnými příběhy statečných lidí, kteří se nebojí o poruše a životě s ní mluvit. Unikátnost filmu Horská dráha dokládá fakt, že podobné dílo v České republice ještě nevzniklo.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …