Domů / Plzeňský rozhled / Horská synagoga v Hartmanicích láká na výstavu, besedy a za poznáním

Horská synagoga v Hartmanicích láká na výstavu, besedy a za poznáním

Památník Hartmanice na Šumavě může opět  od 5. května znovuotevřít muzeum v hartmanické synagoze. Případní zájemci mohou v květnu muzeum navštívit od středy do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 17: 30 a v neděli od 10: 30 do 17:30. Podobně jako přibližně šedesát dalších synagog na Šumavě a v Českém lese sloužila i hartmanická synagoga původnímu účelu jen do druhé světové války. V porovnání s jinými ovšem měla štěstí – nebyla vypálena ani zbourána, ale změnila se na truhlářskou dílnu a později skladiště.

Synagoga Hartmanice

Muzeum, které se nachází v unikátních prostorách zrekonstruované horské synagogy z 19. století, je nejvýše položené v Čechách. Nabízí několik výstavních celků, přibližujících život Čechů, Židů a Němců na Šumavě. V hlavním sále se hned v úvodní části prohlídky můžete podívat na krátký film, který vás seznámí s historií a rekonstrukcí synagogy. Pak si zde prohlédnete maketu synagogy s popisem, jak která část kdysi fungovala, dále židovský svatostánek (aron-ha-kodeš) z již neexistující pardubické synagogy, velkoplošné fotografie šumavských vesnice zlikvidovaných po roce 1948, a další zajímavosti.

Na galerii, která byla dříve vyhrazena pro ženy, najdete expozici zaměřenou ke spolužití Čechů, Židů a Němců na Šumavě a zajímavé audionahrávky doplňující jednotlivé události a osudy lidí spjatých s Hartmanicemi. V podkroví si můžete prohlédnout Šumavu na starých fotografiích a také originální fragmenty z původní budovy.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …