Domů / Plzeňský rozhled / Hudba valdštejnských salónů na zámku v Nebílovech

Hudba valdštejnských salónů na zámku v Nebílovech

Správa státního zámku v Nebílovech na Plzeňsku připravila pro letošní rok výjimečný koncertní cyklus nazvaný Hudba valdštejnských salónů. Připojila se tak k dlouhodobému projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, který se letos pod označením „Valdštejnové, lvi ve službách císařů“ soustředí na jednu z nejvýznamnějších rodin, jejíž dominia se v minulosti rozkládala i na území Plzeňského kraje. Ve čtvrtek 23. července bude koncertem souboru Trio Unitas pokračovat na státním zámku v Nebílovech unikátní cyklus nazvaný Hudba valdštejnských salónů.

zámek Nebílovy

Výběr skladeb koncertního cyklu je úzce provázán s tzv. valdštejnskou hudební sbírkou – archivním fondem, uloženým v Národním muzeu. Právě notové partitury sbírané Valdštejny více než 250 let se staly podkladem pro dramaturgii jednotlivých vystoupení. „Vzhledem k tomu, že se zámek v Nebílovech již dvaadvacet let profiluje jako scéna reflektující nejnovější trendy interpretace staré hudby, můžeme návštěvníkům a posluchačům dopřát co nejautentičtější hudební zážitek,“ sděluje kastelán zámku Milan Fiala. „Využíváme k tomu bohatých kontaktů se špičkovými soubory a sólisty s mezinárodními zkušenostmi, kteří jednotlivé skladby nastudovali speciálně pro nebílovská vystoupení,“ dodává Fiala.

Cílem projektu je představit návštěvníkům zámeckých koncertů během celé sezóny (projekt ale počítá s pokračováním i v dalších letech) hudbu, která se v historických obdobích – zejména hudebního baroka a klasicismu – provozovala na šlechtických sídlech hrabat z Valdštejna. Sbírka, ze které koncertní vystoupení čerpají, vznikala již od druhé poloviny 17. století a za jejího zakladatele je považován Jan Bedřich z Valdštejna, kulturní mecenáš a pražský arcibiskup.

Už tento čtvrtek  se v tanečním sále zámku představí klavírní Trio Unitas složené ze špičkových sólistek, které představí staré nástroje. Beethovenovský kladívkový klavír rozezní virtuózka Petra Matějová, s barokními houslemi vystoupí Magda Malá a k baroknímu violoncellu se posadí Helena Matyášová.

„Posluchači se mohou těšit na skladby Josepha Haydna, jehož kariéra je spjatá s jižním Plzeňskem, Ludwiga van Beethovena, slavícího letos 250. výročí narození, nebo Antonína Kammela, někdejšího hajného z křivoklátského panství, jehož hudební vzdělání financovali právě Valdštejnové,“ upozorňuje Milan Fiala a dodává: „Kammel byl vynikajícím houslistou i respektovaným skladatelem přelomu 18. a 19. století. O jeho oblibě v hraběcí rodině svědčí i skutečnost, že jeho žáka, nadaného houslistu Josefa Obermayera, nechali opět Valdštejnové vystudovat u samotného Giuseppe Tartiniho!“

Nebílovský koncertní cyklus bude pokračovat 4. srpna vystoupením Sojkova kvarteta, známého plzeňského komorního souboru.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …