Domů / Plzeňský rozhled / Hvížďalka bude mít nový přístup do vody, ležení i molo

Hvížďalka bude mít nový přístup do vody, ležení i molo

Již za několik dní začnou na Hvížďalce vznikat první „iniciační“ proměny, které mají zpříjemnit místním i návštěvníkům pobyt u vody. Zčásti se jedná se o tzv. „komunitní výrobu“, kdy se může zapojit každý. Architekti ze spolku Pěstuj prostor navrhli, na základě poptávky místních, na hrázi terasu s novým přístupem do vody. Na hladině rybníka by se měla také vznášet mola.  

Pomoci s výrobou přijďte v neděli 14. července od 14.00 do 18.00 hodin. Vlastní aku vrtačky vítány. Přípravné práce budou probíhat už od čtvrtka, když půjdete kolem a bude zrovna potřeba, můžete také přiložit ruku k dílu.  Letní akce navazuje na předprázdninové plánovací setkání, kterého se ve středu 26. června zúčastnilo více než 50 občanů ze Spáleného Poříčí a okolí, aby debatovali ohledně rozvoje okolí rybníka Hvížďalka. Pro spoustu z nich je Hvížďalka srdeční záležitostí, strávili zde dětství nebo tu i dnes tráví velkou část léta.

Vedle vzpomínek, jak to na Hvížďalce fungovalo v minulosti, a diskuse o současném provozu i soužití místních, zahrádkářů a návštěvníků, dávali účastníci také podněty na to, co jim na Hvížďalce chybí a co by si přáli doplnit. Jednotlivým nápadům pak pomocí bodů přiřazovali váhu. Zdaleka největší zájem je právě o více přístupů do vody. Zaznělo také, že některý z přístupů by mohl být i bezbariérový – ať už pro hůře chodící či lidi na vozíku.

Mezi hlavní přání patří též mola, lavičky a další mobiliář (vč. stojanu na kola), dětské hřiště, nebo i regulace motorové dopravy v okolí. Řada lidí by ocenila brouzdaliště pro malé děti (např. v nové strouze), pláž a skokánek nebo skluzavku do vody. Zázemí by měly doplnit toalety a paraván na převlékání. Město by také mělo iniciovat opravu zchátralé lávky přes říčku Bradavu. Zazněly i netradiční nápady, například využít svah hráze jako „lezeckou stěnu“ pro hru větších dětí, samozřejmě v přírodní podobě.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …