Domů / Plzeňský rozhled / Hvížďalka čeká na všechny ochotné ruce už zítra!

Hvížďalka čeká na všechny ochotné ruce už zítra!

Okolí hráze rybníka u Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku se těší čím dál větší pozornosti, a to nejen díky příjemnému umístění, ale i postupným úpravám, na kterých v posledních dvou letech město spolupracuje se spolkem Pěstuj prostor. I letos budou mít místní příležitost se do zvelebování lokality zapojit. A to už zítra!

rybník Hvížďalka

Na základě velmi dobré zpětné vazby od lidí chceme pokračovat ve zlepšování okolí rybníka Hvížďalka a nabídnout tak občanům lepší zázemí pro trávení volného času, ať už na rekreaci v létě, tak i na mimosezónní vycházky. I když se jedná o nízkorozpočtové zásahy, výrazně zlepšují uživatelnost místa,“ říká Jindřich Jindřich, starosta města. Na oblíbeném rekreačním místě tak během letošního roku vznikne dřevěná lávka přes strouhu pod hrází a záchytné terénní schodiště na hráz, zlepší se „pláž“ a vstup do vody u přepadu, hráz se dočká nové šplhací sítě pro děti. V plánu je i nová vycházková trasa v okolí rybníka, která bude zpřístupněna nejprve v testovacím režimu a následně, pokud se její návštěvnost potvrdí, navrhnou architekti její další úpravy.

Projekt se daří realizovat díky angažovanosti města, poctivé přípravě a spolupráci s místními i odborníky. První aktivitou bylo veřejné setkání v loňském červnu, během kterého zástupci města a spolku zjišťovali potřeby obyvatel. Na základě těchto výstupů vznikly návrhy architektů a první brigáda. V rámci této iniciační etapy úprav vznikla například terasa na hrázi a plovoucí ostrov. Dalším krokem bylo vypracování Studie akupunkturních zásahů pro oživení Hvížďalky, která shrnuje celkový plán vhodných úprav lokality na další roky. Letošní zásahy jsou druhou etapou realizace, další postup záleží na vedení města.

rybník Hvížďalka

Spálené Poříčí přistupuje k projektu koncepčně a s dlouhodobým výhledem,“ chválí si spolupráci Marek Sivák, zástupce spolku Pěstuj prostor, a dodává: „Věřím, že tady vzniká skvělý příklad a inspirace pro další česká města, která se chtějí zlepšovat, ale nevědí jak.“

Jak se můžete zapojit?

Letošní společná brigáda proběhne v sobotu 18. července od 10 hodin do večera. Pokud s sebou můžete vzít vlastní akuvrtačky a jiné nářadí, práce na lávce a úpravách pláže včetně nového vstupu do vody  půjdou o to rychleji!

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …