Domů / Plzeňský rozhled / Internetoví útočníci si pro své podvody tentokrát vybrali ženy z Rokycanska

Internetoví útočníci si pro své podvody tentokrát vybrali ženy z Rokycanska

Rokycanští policisté řeší další dva internetové podvody, pro které si útočníci  vybrali ženy z Rokycanska.  V prvním případě devětatřicetiletá žena nabízela na stránce Facebook Marketplace dětské oblečení, o které 28. února ve večerních hodinách projevil zájem neznámý uživatel.

foto: Pixabay
Tento požadoval zaslání zboží přes kurýrní společnost, kterou si sám určil. Na její e-mailovou adresu následně zaslal odkaz, kam měla vyplnit kompletní údaje k jejímu bankovnímu účtu s tím, že tam budou zaslány peníze za zboží. Žena tak učinila a zanedlouho jí přišel požadavek ke schválení platby ve výši 31 900 korun. Tato byla následována dalšími čtyřmi žádostmi, kdy každá z nich byla na částku 25 000 korun. Naštěstí žena ani jednu z těchto plateb nepotvrdila a nepřišla o žádné peníze.
„Věc ale správně oznámila a rokycanští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ uvedl mluvčí rokycanských policistů Ondřej Hodan.
V druhém skutku byl postup podvodníka úplně stejný, jen s tím rozdílem, že dvaačtyřicetiletá žena platbu bohužel potvrdila. Opět byla kontaktována neznámým uživatelem na Facebooku, který v úterý 28. února projevil zájem o nabízené zboží. Na e-mail obdržela odkaz na kurýrní společnost, kam vyplnila údaje o své platební kartě. Následně jí do bankovní aplikace ke schválení přišla platba ve výši 18 998 korun, kterou odeslala.
„Tyto typy podvodů jsou bohužel velice časté, a proto všem doporučujeme, aby zboží odesílali na dobírku, případně kupujícímu zaslali pouze číslo účtu, kam si přejí zaslat peníze. Rozhodně do žádných podezřelých odkazů nevypisujte citlivé údaje, jakými jsou číslo platební karty, datum expirace platební karty, CVV kód či přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Stejně tak nikomu neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače či chytrého telefonu,“ upozorňuje za policii Ondřej Hodan.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V sobotu se koná v Rokycanech indiánský Den dětí

Děti oslaví svůj den sice až ve čtvrtek 1. června, ale již na sobotu 27. …