Opatření proti šíření koronaviru, zavedená v průběhu měsíce března, stihla ovlivnit čtvrtletní data za jednotlivé sektory hospodářství. Projevila se zejména na hospodaření sektoru vládních institucí a na investiční aktivitě nefinančních podniků.
Hrubá přidaná hodnota nefinančních podniků v 1. čtvrtletí meziročně reálně klesla o 2,1 %. Růst objemu náhrad zaměstnancům zde pokračoval v mírném tempu, což vedlo k dalšímu poklesu míry jejich zisku. Výdaje sektoru na tvorbu hrubého fixního kapitálu meziročně klesly o 13,7 mld. korun, což je nejvíce od konce roku 2009.
Sektor domácností v 1. čtvrtletí nebyl výrazně ovlivněn krizí na straně příjmů. Ty rostly díky mzdám i navýšení vyplacených sociálních dávek, zejména důchodům. „Domácnosti v 1. čtvrtletí ovlivnila hlavně opatření, která omezila jejich možnosti spotřeby. Ta tedy reálně stagnovala. Zbytek svých příjmů tak domácnosti směřovaly do úspor, které skokově vzrostly. Naopak investiční aktivita meziročně mírně klesla,“ říká Karolína Zábojníková z oddělení svodných analýz ČSÚ.
Vládní instituce v 1. čtvrtletí hospodařily s deficitem 65,4 mld. korun. Tento deficit značně převyšoval úroveň obvyklou pro první kvartál roku. Výrazně rostly výdaje, zároveň ale došlo k propadu příjmů. Klesl objem přijatých daní z výroby a dovozu i daní z důchodů a jmění. Výrazně zpomalil výběr sociálních příspěvků. Nárůst dluhu byl financován hlavně krátkodobými dluhovými cennými papíry.
Další detaily přináší aktuální Analýza sektorových účtů: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/analyza-ctvrtletnich-sektorovych-uctu-1-ctvrtleti-2020.