Domů / Plzeňský rozhled / Jak jsme na tom s osobními ochrannými pomůckami

Jak jsme na tom s osobními ochrannými pomůckami

Diecézní charita Plzeň denně vyhodnocuje potřebu osobních ochranných prostředků charit v plzeňské diecézi, tedy na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Dostupné ochranné prostředky z velkých dodávek dále distribuuje tam, kde jejich nejvíce třeba, ať už charitním službám nebo obcím a sociálním službám dalších poskytovatelů. Co nám nyní nejvíce schází? Chtěli bychom také poděkovat všem, kteří se na podpoře charitních sociálních služeb za nouzového stavu dosud podíleli, přestože takový výčet nikdy nemůže být dokonalý a úplný.

Co nám nyní schází?

Díky velkému nasazení věnovanému šití roušek v charitách a díky darům těchto základních ochranných pomůcek od mnoha dobrovolníků a institucí se podařilo zajistit nezbytné množství pratelných jednovrstvých látkových roušek pro většinu charitních služeb. Roušky však stále poptáváme, zejména dvouvrstvé s kapsou, do níž by se dal vložit filtr.

Nejvíce bychom nyní ocenili kvalitní respirátory typu FFP2 a FFP3. V charitách celé diecéze v současnosti chybí přibližně 1 800 respirátorů FFP2 a asi 2 500 respirátorů FFP3. Vážný nedostatek je i v případě ochranných rukavic, jichž bychom potřebovali dalších 10 000 párů. Velmi málo je ochranných oděvů, poptávku by pokrylo zhruba 1 400 souprav. Také poptávka po dezinfekci je vyšší, než dokážeme zajistit. Týdně chybí asi 35 litrů dezinfekce na pevné povrchy a 35 litrů na ruce.

Máte-li zájem a možnost Charitě v plzeňské diecézi pomoci, využijte kontakt na naši koordinátorku nabídek pomoci Marii Sýkorovou na telefonu 731 433 000 nebo emailu marie.sykorova@dchp.charita.cz.

S žádostí o pomoc se obracíme na MPSV

Spolu s dalšími velkými nestátními poskytovateli sociálních služeb sdružených v Platformě 10 se v otevřeném dopisu obracíme s požadavky na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Učinili jsme tak na základě nedostatku ochranných prostředků zajišťovaných státem a z naléhavé potřeby metodických pokynů platných pro situaci, v níž se naše sociální služby nacházejí. Některé metodické pokyny, které jsme obdrželi, naopak nejsou z naší strany objektivně uskutečnitelné, například izolace případných nemocných COVID-19 v azylových domech, chráněném bydlení či některých službách sociální prevence. Nemůžeme také přehlížet náklady navíc, které nám za ztížené situace vznikají a které v tuto chvíli nejsou vládou dorovnávány. Dopis ze 3. dubna 2020 určený ministryni práce a sociálních věcí je zveřejněn v rubrice tiskových zpráv na webu www.dchp.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …