Domů / Plzeňský rozhled / Jaké budou Vánoce pro hejtmana? Dá si letos novoroční předsevzetí?

Jaké budou Vánoce pro hejtmana? Dá si letos novoroční předsevzetí?

O Vánocích jsme rádi především s rodinou a přáteli. Chceme si odpočinout, užít klidu, cukroví a pohádek a vypadnout z celoročního pracovního tempa. Jak tráví Vánoce hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták? Dává si nějaká předsevzetí a bilancuje uplynulý rok?

Hejtman Rudolf Špoták

Co se vám vybaví, když se řekne Vánoce? Vzpomínáte na dětství ve spojení se svátky?

Pro mě osobně jsou vánoční svátky především o tom, že nechci být v práci, ten vánoční čas chci strávit se svými blízkými a přáteli. A taky jsou samozřejmě o spoustě dobrot, protože dobré jídlo a pití k vánočnímu času patří. Na Vánoce spojené s dětstvím vzpomínám jednou mou oblíbenou historkou, když jsem jako prcek asi v roce a půl spadl přímo do vánoč­ního stromečku tak nešikovně, že mi jako vzpomínka dodnes zůstala mezi obočím jizva. A chybět nesmí vůně cukroví, to mi připomíná dětství. A k tomu opět musím přidat vzpomínku, a to důvod, proč nemusím vanilkové rohlíčky. S nadsázkou říkám, může za to moje úžasná maminka. Jeli­kož jsme byli dva kluci a ne­měla k ruce holčičí pomocnici, pekli jsme s ní my dva s bratrem. A té práce spo­­­jené s vanilkovými rohlíčky! Vyklápět je za tepla a obalovat v cukru, ne­polámat a ne­sníst? To mě už jako kluka neba­vilo. Bavilo mě lití olova, to byla naše tradi­ce. Vyba­vím si kapra odskakujícího z linky. A samozřejmě pohádky. To bylo cel­o­roční těšení, kterou z našich oblíbených asi budou v televizi dávat, kterou si vybereme. Moje dětství byla doba bez internetu, stahování filmů, a tak jsme si i to těšení se na pohádky užívali.

Jak bude tedy trávit Vánoce hejtman Plzeňského kraje?

Můj kalendář je plný téměř až do Vánoc, proto si cením každé možnosti, kdy se těsně před svátky dosta­nu třeba do kuchyně a při­pra­vím vánočního kubu nebo kapra. Z tradic máme rádi například lití olova. Zkrátka snažím se užít si svátky se svými nejbližšími. Svátky s dětmi dávají tomu času zcela jiný rozměr. Co ale řeším vždycky opravdu na poslední chvíli, to jsou dárky. Dokážu ale sednout k počítači a pak nakou­pím třeba během půl hodiny větši­nu dárků. Říkám tomu rychlostní dárky. Ale pojďme si přiznat, kdo z nás to nedělá? Obecně si ale myslím, že se hejtmanské Vánoce neliší od ostatních. Možná bych spíše srovnal Vánoce před vstupem do politiky a ty hejtmanské. Jako běžný zaměstnanec jsem byl zvyklý na celozávodní dovolenou zhruba od 20. prosince a nastartovat bylo běžné až někdy kolem tříkrálového času. Teď je to zcela jiné. O to víc si cením každé chvíle, které mohu být s rodinou a přáteli, kteří nejvíce trpí náročností mé práce. A přitom jsou to právě oni, kteří mě často drží nad vodou.

Po vánočních svátcích při­cházejí oslavy Nového roku. Jak slavíte Silvestra a co nějaká předsevzetí?

Co se týká silvestrovských oslav, to moc neřeším. Nejsem takový ten slavící typ. Určitě budeme doma, zahrajeme si nějaké desko­vé hry a o půlnoci si připijeme, to nám zcela stačí. A předsevzetí? Ta si už řadu let nedávám, protože je nedodržuji. Vlastně by mělo jedno z předsevzetí znít „Dodržo­vat předsevzetí.“ Po­sled­ní jsem si dával před nějakými patnácti lety a týkalo se cvičení. Asi si tipnete, jak to dopadlo. Přijde mi ale úsměvné, když díky podob­ným předsevzetím v lednu praskají fitness centra ve švech a v dubnu už se tam hledáte.

S přelomem roku se nabízí bilan­cování. Co se podle vás po­vedlo v letošním roce a co se naopak nepovedlo?

Určitě jsem velmi rád, že jsme   letos dotáhli Západní obchvat. Podařilo se nám začít s revitalizací zchátralých lázní v Plzni a předpokládám, že v následujícím roce začneme s re­konst­rukcí budovy. V letošním roce jsme také re­kordně investovali do sportu a sportovišť, a to více než 100 mil. Kč. Povedlo se nám získat pořadatelství zimní olympiády dětí a mládeže pro rok 2027, investujeme více peněz do silnic v kraji. A pojďme si říci i to, co se nám nepovedlo podle našich představ. Nedokázali jsme jako kraje dohodnout navýšení RUD, které by do krajů přineslo více peněz v rozpočtech. Nepovedlo se nám přesvědčit vládu, aby vyřešila situaci s protesty lékařů v souvislosti s přesčasovými hodinami. Následkem toho jsme teď v prosinci za vládu hasili požáry v našich nemocnicích, aby nedošlo k omezení péče a nedotklo se to všechno pacientů.

Co plánujete v následujícím roce, co lze zlepšit v osobní i pro­fesní stránce hejtmana?

Profesně chci pokračovat ve zmiňovaných investicích, udržet rozpočet kraje takový, jaký je, tedy bez dluhů. Věřím, že se nám bude i nadále tohle všechno dařit zvládat. Mám kolem sebe skvělý tým lidí, s nimiž se nebojím postavit čelem jakékoli krizi. A osobně chci více trénovat na Půlmaraton Plzeň­ského kraje, na který bych rád pozval milovníky běhu. Na konci dubna se sejdeme v areálu Škoda­landu a vydáme se opět na tři různě náročné tratě – půlmaratonskou trať a také Krajskou pětku a desítku. Zaběhají si i týmy, ale i malí návštěvníci přímo v areálu. A pokud ještě nemáte dárek, doporučuji koupit registraci na krajský závod už teď, je za nejvýhodnější cenu a motivujete tím své blízké k tréninku a společným zážitkům. Já jsem běžel v letošním roce pětikilometrovou trať a rád bych natrénoval na Krajskou desítku. Věřím, že spolu se mnou obujete běžecké boty a vyrazíte. A potkat se můžeme už na některém ze tří tréninků, které před startem půlmaratonu připravujeme pro běžce zcela zdarma. Do­poručuji sledovat webové stránky Půlma­ratonu Plzeňského kraje. A kdo neholduje sportu, může si do plánů na jaro zapsat jednu ze zásadních událostí plesové sezóny, a tou je XIX. reprezentační ples Plzeň­ského kraje, který bude v pátek 1. března 2024 v plzeňském Park­hotelu. Ponese se v duchu První repub­liky a hlavní hvězdou večera bude první dáma naší popmusic Helena Vondráčková s orchestrem Charlie Band. Vstupenky už nyní můžete koupit na webu GoOut.net.

Přeji všem občanům Plzeň­ské­ho kraje, aby vánoční svátky užívali ve zdraví, klidu a především bez nenávisti a konfliktů, kterých je nejen u nás, ale napříč světem až dost.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …