Domů / Plzeňský rozhled / Je lepší vyčkávat s konkrétním produktem, než zůstávat v DPI

Je lepší vyčkávat s konkrétním produktem, než zůstávat v DPI

Od zastavení dodávek energií od Bohemia Energy už uběhl více jak měsíc. Bystří spotřebitelé – nejen této padlé společnosti – kteří se ocitli ze dne na den v režimu dodavatele poslední instance (DPI), začali řešit co dále. Někteří intenzivně vyjednávají s ostatními dodavateli energií o nových smlouvách, jiní vyčkávají.

Michal Kulig

Je třeba si však uvědomit, že tu je velmi početná část těch, kteří teprve až nyní, nebo dokonce ještě stále nezjistili, že se to týká i jich. V těchto dnech totiž poprvé dostali fakturu od svého dodavatele DPI a jistě je nemile překvapila svou výší. Stále tak platí, že doporučujeme co nejrychleji přejít z režimu dodavatele poslední instance. Podle dostupných informací to tak již učinila skoro polovina spotřebitelů, kteří do DPI spadli,“ sdělil Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, alternativního dodavatele energií v ČR.

Tento absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze spojil celý svůj profesní život s energiemi. Zároveň je místopředsedou Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE – www.andecr.cz), jehož členem je Yello od roku 2015. 

ilustrační foto

Aktuálně je velice těžké předvídat další vývoj cen v nejbližších měsících. Po prudkém nárůstu došlo na trhu ke krátkodobé stabilizaci a mírnému poklesu, v posledních dnech však cena opět mírně rostla. Pokud se spotřebitelé nechtějí fixovat, protože předpokládají výrazný pokles ceny, tak lze doporučit produkty na dobu neurčitou se standardní výpovědní lhůtou tři měsíce.

Je lepší vyčkávat s konkrétním produktem, než-li v DPI. Je třeba si uvědomit, že současná cenová hladina jednotlivých hráčů na trhu je podobná a dílčí rozdíly odrážejí riziko, s kterým jsou ochotné jednotlivé společnosti vstupovat do nákupu – zda nakupují odpovědně s menším rizikem, čímž je logicky aktuálně cena vyšší nebo za nižší ceny, protože předpokládají strmější pád cen. Neméně důležité je, a doporučujeme to, aby tak učinil každý zákazník měnící dodavatele, opravdu si ohlídat, že převod smlouvy proběhl úspěšně. Setkáváme se totiž s tím, že někteří zákazníci nevědomky podepíšou smlouvy s více dodavateli. Dodávku energií musí zajistit vždy pouze jeden. Ti ostatní, na základě podepsaných smluv, však mohou požadovat při odstoupení od smlouvy nemalé pokuty,“ dodal Michal Kulig.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Příjmy domácností v prvním pandemickém roce rostly, i když nerovnoměrně

V roce 2020 meziročně vzrostly příjmy českých domácností téměř o 5 %, reálně o 1,7 %. Takzvaná …