V přírodní památce Kařezské rybníky byly dokončeny tři nové tůně, které už jsou naplněné vodou a začínají plnit svou ekologickou funkci. Tento projekt Plzeňského kraje má pomoci zvýšit biodiverzitu území, zlepšit zadržování vody v krajině a vytvořit vhodné podmínky pro mokřadní ptáky, obojživelníky i vodní hmyz.

Nové vodní plochy vznikly v částech přírodní památky, které byly dlouhodobě zarostlé a postupně ztrácely svou ekologickou hodnotu. Mimo vybudování nových tůní o celkové ploše více než 3 200 metrů čtverečních proběhly také terénní úpravy a stabilizace okolí. Cílem opatření bylo vytvořit stabilní mokřadní biotopy bez rybí obsádky, které dnes v krajině výrazně chybějí. Právě takové prostředí je důležité pro rozmnožování obojživelníků, výskyt vodního hmyzu i pro ptáky vázané na mělké stojaté vody.
Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena už v roce 1992 kvůli ochraně hnízdišť a tahových lokalit vodního ptactva. V posledních letech se však území potýká s negativními dopady intenzivního zemědělství, eutrofizací i vysycháním krajiny. Řada druhů ptáků zde postupně omezila výskyt nebo zcela zmizela kvůli nedostatku vhodných mělčin a obnažených břehů. Nové tůně mají pomoci návratu druhů, jako jsou bekasina otavní, čejka chocholatá, kulík říční nebo čírka obecná. Očekává se také větší výskyt obojživelníků, například rosničky zelené, čolka obecného nebo zelených skokanů.
Tůně byly navrženy s pozvolnými břehy a rozsáhlými mělčinami, které vytvářejí vhodné podmínky pro rozvoj mokřadní vegetace i bezobratlých živočichů. Díky dostatečné hloubce by měly lépe odolávat letnímu vysychání a dlouhodobě přispívat k zadržování vody v krajině. Projekt zároveň přinese lepší podmínky také pro vážky, šídla nebo potápníky a posílí přirozenou retenční schopnost území. Součástí péče o lokalitu bude i pravidelný monitoring zaměřený na vývoj populací ptáků, obojživelníků a dalších organismů.
Plzeňský rozhled